Ak Parti'de 9 Puan 'emanet' Oy Var

İSTANBUL (ANKA) - Siyaset bilimi profesörü Hakan Yılmaz, 1 Kasım seçimlerinden tek başına iktid...

Haberler 06.11.2015, 14:05
Ak Parti'de 9 Puan 'emanet' Oy Var

İSTANBUL (ANKA) - Siyaset bilimi profesörü Hakan Yılmaz, 1 Kasım seçimlerinden tek başına iktidarla çıkan AK Parti’de 9 puan emanet oy olduğunu söyledi. Yılmaz, bu emanet oylar nedeniyle AK Parti’nin risk almakta zorlanacağı görüşünü savunurken MHP ve HDP’nin daha uzlaşmaz ve sert muhalefet yapabileceğini belirtti.

Al Jazeera'ye konuşan Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Profesör Doktor Hakan Yılmaz, AK Parti’nin 7 Haziran’da kaybettiği oyları 1 Kasım’da nasıl geri aldığı sorunu yanıtlarken, şunları kaydetti:

“Bir sistemde kaynama arttıkça, sistemde bozulma emareleri görüldükçe genel olarak ortalama insan tepkisi ‘sistem bozulacak, dünya eskisi gibi olmayacak’ korkusu duymasıdır.  Terör, patlamalar bunların hepsi bu korkuları arttıracak gelişmelerdi. Bu kaygı arttıkça genelde sistemde düzen kurucu partilere gidiş başlıyor. İnsanlar böyle bir ortamda risk almak istemiyorlar. Bu oyların geri dönmesi AK Parti açısından da bir risk aslında. İnsanlar bir kere gittiler, başka bir partiye oy verme deneyimini yaşadılar. Evet pişman oldular, geri döndüler ama hâlâ eski evlerindeki odalarını beğenmiyorlar. Sistemdeki kaynama nedeniyle dönenler aslında AK Parti açısından emanet oy. AK parti’de şu anda 9 puanlık bir emanet oy var. AK Parti’nin ana oyu, baz oyu yüzde 40. Yüzde 40’ı AK Parti kendi başına alıyor. 40’ın üstüne 9’u koymak ya da Cumhurbaşkanlığı seçiminde olduğu gibi 12’yi koymak için AK Parti seçim stratejileri, mitingleri yapıyor. Bizim ‘marjinal seçmen’ diyeceğimiz dört buçuk 5 milyonluk seçmen bütün olayı belirliyor.

-“AK PARTİ İÇİN DAHA TEHLİKELİ RAKİPLER”-

AK Parti nasıl emanet oylarla dolduysa HDP emanet oylarından boşaldı. Benim geçen sene yaptığım Kürt araştırmasında ölçtüğüm bir şey vardı. ‘Kürtlerin kültürel ve kimlik haklarını vermeliyiz’ diyenlerin oranı yüzde 10-12 aralığındaydı. Şu an HDP’de onların oyu kaldı. HDP daha saf bir yere oturdu, yükten kurtuldu. MHP içinde benzer bir durum oldu aslında. Her iki parti de küçülmelerine rağmen yüklerinden arındıkları için AK Parti için daha tehlikeli rakip olabilirler.

Daha sert muhalefet yapacaklar, korkmayacaklar. Gidenler gitti, geriye kalanlar sadık elemanlar olduğu için bu partiler hem söylemlerinde, hem stratejilerinde daha fazla risk alacaklardır. AK Parti ile zor uzlaşabilen partiler haline geleceklerdir. AK Parti de tam tersine bagajı olduğu için daha az risk alabilen bir parti haline gelebilecektir. Oyunun yapısı bu. Bu yapı aktörler tarafından böyle mi algılanacak? Nasıl taktikler geliştirecekler onu ileride göreceğiz.” (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@