Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kadın Cinayeti Kararını Temyiz Etti

İZMİR'de iki yıl önce boşandığı öğretim görevlisi eşi 38 yaşındaki Serpil Erfındık'ı bıçaklayarak öldüren 36 yaşındaki Vedat Atik'e 'İyi hal ve pişmanlık' indirimleri yapılarak 25 yıl hapis cezası verilmesi kararını Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı temyiz etti.

Haberler 30.09.2015, 18:19
Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kadın Cinayeti Kararını Temyiz Etti
(DHA)- İZMİR'de iki yıl önce boşandığı öğretim görevlisi eşi 38 yaşındaki Serpil Erfındık'ı bıçaklayarak öldüren 36 yaşındaki Vedat Atik'e 'İyi hal ve pişmanlık' indirimleri yapılarak 25 yıl hapis cezası verilmesi kararını Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı temyiz etti.

Dokuz Eylül Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim görevlisi Serpil Erfındık, boşandığı eşi Vedat Atik tarafından 15 Aralık 2013 günü, Buca İlçesi Kaynaklar Mahallesi'ndeki evinde, çocuğunun gözleri önünde bıçaklanarak öldürüldü. Vedat Atik, 1 hafta sonra yakalanıp, tutuklandı. İzmir 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde son duruşmayı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı adına avukat Emine Şentüfekçi Tezcan, Baro Kadın Hakları Komisyon Başkanı Nuriye Kadan ve üyeleri ile 'Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu' sözcüsü Sanem Deniz Kural ve platform avukatları da izledi. Savcının ömür boyu hapis cezası istediği Vedat Atik "Pişmanım, keşke böyle bir şey olmasaydı, yaşanmasaydı bu olay" dedi.

Mahkeme heyeti Vedat Atik'i cinayet suçundan önce ömür boyu hapis, ardından da duruşmalardaki 'iyi hal' ve 'pişmanlık' nedeniyle cezasını 25 yıla indirdi. Mahkeme ayrıca sanığa, 'Hırsızlık, hakaret ve tehdit' suçlarından da 3 yıl 5 ay 7 gün hapis cezası verdi. Böylece sanık Vedat Atik toplam 28 yıl 5 ay 7 gün hapis cezası aldı. Karara kadın örgütleri ve ölen Erfındık'ın annesi Tülay Aksakal tepki gösterdi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'ndan bugün yapılan açıklamada, şöyle dedi:

"Bakanlığımız, sanık Vedat Atik hakkında açılan davaya müdahil olmuş ve dava sürecini takip etmiştir. Dava sonucunda İzmir 6. Ağır Ceza Mahkemesince verilen iyi halden takdiren indirim kararı nedeniyle Bakanlığımız, Yargıtay'a temyiz başvurusunda bulunmuştur."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@