Afrika'ya Yatırım İçin Geç Kalmayın

MABUTO/MOZAMBİK, DHA- Yoksulluk, felaket, katliam ve darbelerle anılan Afrika, iş dünyasının yeni gözdesi. Türkiye’nin Mozambik Büyükelçisi Aylin Taşhan ise, yeni fırsat kapısında Türklerin sesi, soluğu... Türkiye’den gelen bir grup iş ve basın dünyası temsilcisini ağırlayan Taşhan, “Yatırım için geç kalmayın” mesajı verdi.

Haberler 01.10.2015, 23:20
Afrika'ya Yatırım İçin Geç Kalmayın
MABUTO/MOZAMBİK, DHA- Yoksulluk, felaket, katliam ve darbelerle anılan Afrika, iş dünyasının yeni gözdesi. Türkiye’nin Mozambik Büyükelçisi Aylin Taşhan ise, yeni fırsat kapısında Türklerin sesi, soluğu... Türkiye’den gelen bir grup iş ve basın dünyası temsilcisini ağırlayan Taşhan, “Yatırım için geç kalmayın” mesajı verdi.


Afrika kıtasının güneydoğusunda 24 milyonluk nüfusa sahip Mozambik, 2009-2013 döneminde ortalama yüzde 7 büyümesiyle bölgenin parlayan ekonomilerinden biri. Ülkeyi dikkat çekici hale getiren asıl özelliği ise, kısa süre önce işlenmesine karar verilen 5.3 trilyon metreküplük doğal gaz rezervi ve oldukça kaliteli zengin kömür yatakları. Bu enerji kaynaklarının işlenmesiyle ülkenin hızlı bir kalkınma hamlesi içine girmesi bekleniyor. Kişi başı gelirin henüz 900 dolara yaklaştığı Mozambik’te, başta altyapı ve inşaat olmak üzere, enerji, tarım ve turizm gibi alanlarda büyük fırsatlar bulunuyor.


BAŞINDA BARETİ, AYAĞININ TOZUYLA


Türkiye’nin Mozambik Büyükelçisi Aylin Taşhan, Limak Holding’in başkent Maputo’daki çimento fabrikasının şantiyesini Türk heyetiyle birlikte ziyaret etti. Büyükelçi Taşhan Türkiye’nin Afrika kıtasına yönelik açılımı öncesinde 2010’da Mozambik’te büyükelçilik kurulması çalışmalarına bir otel odasında başlamış. 2011 yılında da büyükelçilik açılmış. 2003 yılında iki ülke arasında 5 milyon dolar olan ticaret hacmi 2014’te 111 milyon dolara yükselmiş. Ülkedeki potansiyelin önemine dikkat çeken Büyükelçi Taşhan, şirketlerin elini çabuk tutması gerektiğini belirtiyor. THY’nın Maputo’ya kısa süre içerisinde doğrudan seferlere başlayacak olmasının sevincini yaşayan Taşhan, “Mozambik büyük bir atılımın eşiğinde. Ülke adeta yeniden inşa edilme noktasında. Her şeye ihtiyaç var. Elektrik santrali yapacak yatırımcıdan, elektrik tamircisine kadar her işi yapacak insana burada fırsatlar var. Enerji, inşaat, altyapı, tarım, balıkçılık, turizm ilk etapta akla gelen sektörler. Türk yatırımcıya destek veriyorlar. Buradaki potansiyel tüm dünyanın dikkatini çekiyor. Türk yatırımcılara mesajım, bir an evvel Mozambik’i gündeminiz alın, yatırım için geç kalmayın. Erken gelen avantajını yakalayın” dedi.


150 MİLYON $ YATIRIM


Büyük enerji şirketlerinin bir süredir yakından ilgi gösterdiği Mozambik, Türk inşaat ve altyapı şirketlerinin de son dönemde yoğun ilgi gösterdiği ülkelerden biri. Türkiye’den en büyük yatırımı ise şu anda Limak Holding gerçekleştiriyor. Mozambik’in başkenti Maputo’da yıllık 2 milyon ton kapasiteli bir çimento fabrikasının temelini atan Limak Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Limak Havacılık Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Bacaksız, “Afrika bizim çok istediğimiz bir pazar. Mozambik’te ilk etapta 40 milyon dolarlık bir yatırımı başlattık. 2016’nın ilk çeyreğinde devreye girmesi planlanıyor. Bunu talebe göre 150 milyon dolarlık bir yatırıma çıkarabiliriz” dedi. Grubun Afrika’ya yönelik yatırım planlarını anlatan Serdar Bacaksız, Mozambik’te çimento talebinin hızla arttığını ve ülkede üretimin de çok düşük olduğunu belirterek şunları söyledi:


“Mozambik’te yabancı yatırımcılara şu anda önemli teşvikler veriliyor. Her alanda yatırıma ihtiyaç var. Aynı şekilde Fildişi Sahilleri’nde de bir çimento fabrikası yatırımına hazırlanıyoruz. Kasım’da temelini atacağız. 55 milyon dolarlık bir yatırım olacak. Bu yatırımı da 2016’da devreye almayı planlıyoruz. Bunun gibi farklı fırsatları bu bölgede değerlendirmeye devam ediyoruz”


Serdar Bacaksız, Limak Holding’in 2013’te 3 milyar dolara yakın bir ciro yaptığını hatırlatarak, “2015’te iş hacmi olarak hedeflerimizi tutturduk, ciro olarak da yine 3 milyar doları yakalarız. Kur farkından dolayı küçük bir oynama olabilir. 2016’da 3. Havalimanı inşaatı için ayırdığımız bütçe hariç, yurtiçi ve yurtdışında 450-500 milyon dolarlık bir yatırım planladık. Afrika ve Rusya’da yeni yatırımlarımız olabilir” dedi.


 


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@