Afad'ın Sirenleri, 10 Kasım Saat 09.05'te Çalacak

ANKARA (ANKA) – Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 77. ölüm yıldönümü ...

Haberler 09.11.2015, 15:25
Afad'ın Sirenleri, 10 Kasım Saat 09.05'te Çalacak

ANKARA (ANKA) – Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 77. ölüm yıldönümü nedeniyle AFAD’ın 81 ilde bulunan afet ve acil durum sirenleri çalınacak.

AFAD’dan yapılan açıklamaya göre, AFAD’ın il valiliklerine gönderdiği talimatla, 81 il 919 ilçede, devamlı ve düz siren sesi olan ‘Sarı İkaz’ yankılanacak. Siren sistemlerini de kapsayan AFAD Bütünleşik İkaz ve Alarm Sistemi (İKAS), Atatürk’ün anılması dışında, hava taarruzları ve kimyasal, biyolojik, radyolojik ve kimyasal tehditlere karşı halkın uyarılması amacıyla kullanılıyor. İkaz ve alarmın (siren) yanı sıra haber alma-yayma ve mesajlı uyarı sistemlerine sahip olan İKAS’ın çalışmaları, pilot il olan Zonguldak’ta tamamlandı. 81 ilimizin ses dağılım analizleri ve alarm sistemlerinin kurulacağı noktalar için etüt çalışmaları sürdürülen Bütünleşik İkaz ve Alarm Sistemi, bu yıl Gaziantep, Hatay Kilis, Mardin ve Şanlıurfa’da devreye alınacak.

Gelecek yıl 12 ilde daha devreye alınması planlanan AFAD Bütünleşik İkaz ve Alarm Sistemi, haber kaynağı kurumlardan alınan verilerin AFAD il müdürlüklerine çevrimiçi olarak Kesintisiz ve Güvenli Haberleşme Sistemi üzerinden aktarılması ile çalışmaya başlıyor. AFAD İl Müdürlüğüne gelen bilgiye göre, sirenler ve anons sistemleri, devreye giriyor. İkaz ve alarm bilgisi, hücresel mesaj olarak vatandaşların cep telefonlarına ve SMS mesajı olarak görevlilere ulaştırılıyor; ayrıca sosyal medyada paylaşılıyor ve AFAD İKAS akıllı cihaz uygulaması üzerinden halka ulaşıyor. Uygulamanın kullanıcıları, afet bildir butonu ile akıllı cihazlar üzerinden konum bilgilerini, fotoğraf ve video da ekleyerek AFAD merkezlerine iletebiliyor. (ANKA)
(AYÇ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@