Afad: Suriye'deki Sivil Halka Toplam 1.1 Milyar Tl Değerinde İnsani Yardım Gönderildi

ANKARA(ANKA) – AFAD, Suriye’deki sivil halka bugüne kadar toplamda 1 milyar 136 milyon 383 bin ...

Haberler 22.11.2015, 10:55
Afad: Suriye'deki Sivil Halka Toplam 1.1 Milyar Tl Değerinde İnsani Yardım Gönderildi

ANKARA(ANKA) – AFAD, Suriye’deki sivil halka bugüne kadar toplamda 1 milyar 136 milyon 383 bin 787 TL değerinde 18 bin 695 araç insani yardım gönderildiğini açıkladı.

AFAD’dan yapılan açıklamada, Suriye’nin Lazkiye kırsalında, son günlerde yaşanan şiddetli çatışmalar nedeniyle Bayırbucak Türkmenlerinin yoğun olarak bulunduğu bölgedeki halkın köylerini terk etmek zorunda kaldığı belirtildi. Bir grup Türkmen ailenin Hatay, Yayladağı’nın karşı tarafında bulunan Yamadi kampına yerleştiği ifade edilen açıklamada, şöyle denildi:

“Ailelerin acil barınma ihtiyaçları için derhal yeterli miktarda aile tipi çadırlar gönderilmiştir. Çeşitli sivil toplum kuruluşları ile irtibata geçilerek çok sayıda bebek battaniyesi ve kıyafetinin sınıra ulaştırılması organize edilmiştir. UNICEF ile yapılan görüşme sonucunda 2 bin aile hijyen kitinin olay bölgesine sevki sağlanmıştır. İlk gün bölgeye ulaşan AFAD yetkilileri, Türkmen halkın temsilcileriyle görüşerek tüm insani ihtiyaçlarının karşılanacağını bildirmiştir. Bölgedeki gelişmelere bağlı olarak ülkemize yönelebilecek nüfus hareketlerine karşı sınırın sıfır noktasında; kayıt kabul, sağlık, iaşe, güvenlik hizmetleri için tüm ilgili kamu kurum ve kuruluşları hazır hale getirilmiştir.

Türkiye’nin Türkmen halka insani yardımları Suriye’de iç karışıklıkların başladığı ilk günden itibaren aralıksız devam etmektedir. Başbakanlık AFAD koordinasyonunda, 20 bin Türkmen 4 barınma merkezinde misafir edilmekte, tüm insani ihtiyaçları karşılanmaktadır. Sıfır noktası insani yardımlar kapsamında da Suriye’deki sivil halka bugüne kadar toplamda 1 milyar 136 milyon 383 bin 787 TL değerinde 18 bin 695 araç insani yardım göndermiştir.” (ANKA)

(AYÇ/ORH)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@