Afad: Madende Güvenlik İçin 113 Vagon Tahkim Malzemesi Kullanıldı

ANKARA(ANKA) - Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Ermenek’te kazazedelerin bulunduğu madenden bugüne kadar toplamda 643 vagon hafriyat malzemesi çıkarıldığını, tünellerdeki ç

Haberler 06.11.2014, 11:55
Afad: Madende Güvenlik İçin 113 Vagon Tahkim Malzemesi Kullanıldı

ANKARA(ANKA) - Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Ermenek’te kazazedelerin bulunduğu madenden bugüne kadar toplamda 643 vagon hafriyat malzemesi çıkarıldığını, tünellerdeki çalışmaların güvenli bir şekilde yürütülmesi için ise 113 vagon tahkimat malzemesi kullanıldığını bildirdi.

AFAD, Ermenek’teki kurtarma çalışmalarının son aşaması hakkında bir açıklama yaptı. Madendeki su boşaltma, hafriyat çıkarma ve tahkimat çalışmalarının kendi koordinasyonlarında, 50’ye yakın kamu kurumu, özel ve sivil toplum kuruluşu ile aralıksız devam ettiğini belirten AFAD, “Herhangi bir kazaya sebebiyet vermemek ve çalışma alanının güvenli bir hale dönüştürülmesi için su çekildikten sonra çamur ve hafriyat tahliye ediliyor; gerekli tahkimat (güçlendirme ve tünel açma) çalışması yapılıyor. Alan temizlendikçe pompalar aşamalı bir şekilde daha aşağıya indiriliyor. Çalışmalar, alana kurulan seyyar aydınlatma cihazları ille geceleri de devam ediyor” dedi.

Çalışmalar için 50’ye yakın kamu kurumu, özel ve sivil toplum kuruluşu, toplamda 878 kişilik bir ekiple seferber oldu. Ekipler ile araç ve malzemelerin süratle sevk edilmesi için 3 helikopter ve 2 uçak kullanıldı. Bölgede kesintisiz iletişim sağlanabilmesi için 8 mobil baz istasyonu kuruldu.

Mahsur kalan madencilerin aileleri ile sahada görevli personelin dinlenmesi ve barınması için alanlar oluşturuldu. Psikososyal destek ekipleri, kömür ocağında mahsur kalan madencilerin çocukları için çeşitli etkinlikler düzenliyor, ailelere destek oluyor. Büyük bir özveriyle çalışan ekipler için, alana çok sayıda çadır, battaniye ve uyku tulumu, seyyar mutfak, mobil yatakhane, kumanya sevk edildi. Çalışmalar AFAD Mobil Koordinasyon Merkezi’nden yönetiliyor. (ANKA)

(HM/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@