Adınıza mobil hat açılmış olabilir! Dolandırıcıların yeni taktiği belirlendi hemen o sayfadan kontrol edin

Dolandırıcıların son dönemde faaliyetlerini artırmasıyla birlikte yeni taktikler keşfettiği duyuruldu. Yapılan yeni sistemle birlikte artık bu durum kontrol edilebilecek.

Adınıza mobil hat açılmış olabilir! Dolandırıcıların yeni taktiği belirlendi o sayfadan kontrol edin

Son dönemde kişisel verilerin bazı siteler ve sistemler aracılığıyla kötü niyetli kişilerin eline geçtiği görülüyor. Bu bilgilerin elde edilmesiyle birlikte dolandırıcılar kişileri arayarak ve bazı işlemler başlatarak vatandaşları mağdur edebiliyor. Yeni geliştirilen sistem sayesinde üzerinize açılan tüm mobil operatörler görüntülenebiliyor. 

Dolandırıcıların sürekli olarak yeni taktikleriyle birlikte vatandaşların karşısına çıkması, kurum ve kuruluş adı altında para istemesi giderek artmaya başladı. Bu durumun nedeni ilk olarak kişisel verilerin doğru şekilde saklanamaması oluyor. Kişiler internette dolaşırken güvenilir olmayan sitelere isim soy ismi, doğum tarihi, resim gibi belgeleri yüklemesiyle birlikte kişiler dolandırıcıların ağına düşebiliyor. Bu nedenle kişilerin güvenilmeyen sitelere bilgilerini girmemesi gerekmekte.

Adınıza Mobil Hat Açılmış Olabilir

Kişilerin bu internet sitelerine kişisel verilerini girmesiyle birlikte bazı durumlar ortaya çıkabilmektedir. Kişisel verilerin başka kişilere satılmasıyla birlikte dolandırıcılar yeni işlem yapmaya başladı. Dolandırıcılar tarafından alınan bilgilerle yeni bir operatör hattı açılarak vatandaşların zor duruma sokuluyor. Bu durumdan korunmak ve adınıza açılmış hatları kontrol etmek için devlet yeni bir sayfa oluşturdu. Bu sayfa üzerinden üzerinizdeki tüm operatör numaralarını ve hatları görülebiliyor. 

Mobil Hatlarınızı Kontrol Edin

Yakın zaman içerisinde hayata geçirilen yeni uygulamayla birlikte tüm operatörlere ait telefon hatlarınızı kontrol edebiliyorsunuz. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından sunulan bilgi içeriği sayesinde vatandaşlar üstlerine olan tüm hatları görebiliyor. Turkcell, Vodafone, Türk Telekom hatlarını kontrol edebileceğiniz sayfaya e-devletten ulaşabiliyorsunuz. Bu sayfaya giriş yaparak adınıza açılan tüm mobil hatları görüntüleyebilirsiniz.

Adınıza mobil hat açılmış olabilir! Dolandırıcıların yeni taktiği belirlendi hemen o sayfadan kontrol edin

E-devlette "mobil hat sorgulama" sayfasına giriş yaparak anında hatlarınızı görüntüleyebilirsiniz. Bilginiz dışında açıldığını düşündüğünüz bir hat görüntülüyor iseniz ilgili hattın servis sağlayıcısı/işletmecisi ile iletişime geçebilir veya adli mercilere başvuru yapabilirsiniz.