Adana'da Şehitler Unutulmadı

ADANA'da Kurban Bayramı arifesinde Vali Vekili Mustafa Aydın ve kent protokolü, şehitliği ziyaret edip, şehit yakınlarıyla birlikte dua etti, mezarlara karanfil bıraktı.

Haberler 23.09.2015, 16:59
Adana'da Şehitler Unutulmadı
(DHA)- ADANA'da Kurban Bayramı arifesinde Vali Vekili Mustafa Aydın ve kent protokolü, şehitliği ziyaret edip, şehit yakınlarıyla birlikte dua etti, mezarlara karanfil bıraktı.

Asri Mezarlık içindeki şehitliği ziyaret eden Vali Vekili Mustafa Aydın'a 10'uncu Tanker Üs Komutanı Tuğgeneral Bekir Ercan Van, Büyükşehir Belediye Başkanı MHP'li Hüseyin Sözlü, İl Jandarma Komutanı Albay Ünsal Bulut, Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek de eşlik etti. Seyhan İlçe Müftüsü Hasan Hüseyin Gülter'in okuduğu Kuran-ı Kerim'i dinleyip dua eden kent protokolü, daha sonra mezarları tek tek gezip karanfil bıraktı. Protokolün şehitlik ziyaretinde askerler şehit mezarlarının başında bekledi. Halen acısını yüreklerinde taşıyan şehit yakınları zaman zaman duygulu anlar yaşadı. Kimisi oğlunun, kimisi eşi, kimisi de babasının mezar taşına sarıldı, temizlediği mezardaki çiçekleri suladı.

ŞEHİT ORUÇ'UN AİLESİ DE MEZARLIKTAYDI

Ağrı'nın Doğubayazıt ve Van'ın Çaldıran ilçelerini birbirine bağlayan Tendürek Geçidi'nde teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan 23 yaşındaki Muhammet Oruç'un babası Ahmet Oruç, oğlunun şehit olmasının üzerinden 45 gün geçtiğini söyledi. Baba Oruç, "Duadan başka diyeceğimiz bir şey yok. Ocağımıza ateş düştü işte. Ben ve annesi perişan vaziyetteyiz" diye konuştu. 6 Eylül'de Diyarbakır'ın Sur İlçesi'nde teröristler tarafından düzenlenen roketli saldırıda şehit düşen Mustafa Turanlı'nın ailesi de Buruk Mezarlığı'ndaki şehitlikte oğullarının başında dualar etti.

'ANALAR AĞLAMASIN'

1998'de Hakkari Çukurca'da çıkan silahlı çatışmada teröristlerce şehit edilen Jandarma Er İlyas Çulha'nın yeğeni Zeynep Yavuz, ziyaret ettiği dayısının mezarı başında dualar okudu. Üzerinden yıllar geçmesine rağmen dayısını unutamadıklarını anlatan Yavuz, "En sevdiğimiz dayımızdı. Her bayram arıyoruz. Annem, anneannem acısına dayanamayıp vefat etti. Her bayram buruk yaşıyoruz. Her bayram ziyaret ediyorum. İşyerim şehitliğe yakın, gelip sürekli dertleşiyorum dayımla. Şehit güzel bir şey ama acısı dayanılmaz. Allah'ın takdiri ilahisi buymuş. İnanın dayanamıyoruz 'anneler ağlamasın' diyoruz ama niçin böyle oluyor bilmiyoruz. Ne yapmaya çalışıyorlar. Anneler ağladıkça televizyonlara bakamıyorum. Yapmasınlar şu güzel Türkiye'mizde güzelce yaşamak varken niçin böyle yapıyorlar. Ne almaya ne paylaşmaya çalışıyorlar" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@