Adalet Bakanı Bozdağ'ın kadına yönelik şiddetle mücadele ile ilgili açıklamaları!

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ 'Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü' kapsamında bazı açıklamalarda bulundu. Bozdağ kadına yönelik şiddetin kabul edilemez olduğunu bunun bir insanlık suçu olduğunu söyleyerek bu konuda her zaman kadından taraf olduklarını belirtti.

Adalet Bakanı Bozdağ'ın kadına yönelik şiddetle mücadele ile ilgili açıklamaları!

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ yaşama hakkının dokunulmazlığına vurgu yaparak "Kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda kadınlardan yana tarafız. Kadına yönelik şiddetle mücadele konusu hem hükümetlerimizin hem de Bakanlığımızın en öncelikli ve değişmez gündem maddeleri arasında yer almaktadır. Son 20 yılda kadına karşı şiddetle mücadele konusunda son derece önemli adımlar attık ve atmaya devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

Bakan Bozdağ Kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında Anayasa'nın 10'uncu maddesi ile Türk Ceza Kanunu ve mevzuatta yapılan değişiklikler ile eşler arasında yaşanan boşanma ve kadına karşı işlenen suçların verilen cezanın yükseltilmesinin nedeni haline getirildiğini söyledi. Kadına karşı işlenen kasten yaralama suçunun tutuklanma nedeni olarak sayıldığını ifade eden Bozdağ konuşmalarına şöyle devam etti;

"Aile içi ve kadına karşı şiddet suçlarını soruşturmak üzere Cumhuriyet başsavcılıkları bünyesinde soruşturma büroları kurularak özel olarak bu işe bakmak üzere Cumhuriyet savcıları görevlendirilmiştir. Aile içi ve kadına karşı şiddet eylemleri hakkında karar vermek üzere tedbir mahkemeleri belirlenerek, ihtisaslaşmanın önü açılmıştır. Şiddet mağduru kadınların, faille yüz yüze gelmeden özel ortamlarda uzman eşliğinde beyanlarının alınması sağlanarak ikincil örselenmelerinin önüne geçilmesi sağlanmıştır. Kadına yönelik şiddete sıfır tolerans ilkesiyle çalışmalarımızı diğer kurum ve kuruluşlar ile iş birliği ve koordinasyon içinde sürdürmekte kararlıyız." dedi. 

Adalet Bakanı Bozdağ, kadına karşı yapılan cinsle saldırı ve çocukların istismarı gibi suçların kasten yaralama, işkence veya eziyet suçlarında talep halinde her olay mağdur kadına baro tarafından ücretsiz bir şeklide avukat görevlendirileceğine de değindi.