Adalet Bakanı Bozdağ Hakim ve Savcılık için yeni kararı açıkladı!

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından yeni karar açıklandı! Hakim ve Savcıların yanına yardımcı verileceğini açıklayan Bekir Bozdağ, konu ile ilgili detayları da aktardı.

Adalet Bakanı Bozdağ Hakim ve Savcılık için yeni kararı açıkladı!

Türkiye Adalet Akademisi'nin Eğitim Dönemi Açılış Töreninde konuşan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ son derece önemli açıklamalarda bulundu. Açıklamaları ile önümüzdeki süreçlerde çalışma hayatında değişikliğe gidileceğini açıklayan Bakan Bozdağ, hakim ve savcı adaylığı için yeni kararlarından bahsetti. 

HAKİM VE SAVCILIK ADAYLIĞI KALDIRILDI 

Güncel olarak bulunan hakim ve savcı adaylığının kaldırıldığını açıklayan Bekir Bozdağ, bunun yerine yardımcılığın yetirildiğini de ifade etti. Konu ile ilgili yaptığı açıklamalarda eğitim süresinin de uzadığını açıklayarak konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu; 

"Savcı yardımcılığı, bir savcının yanında bir savcı yardımcısı. Hakim yardımcılığı, bir hakim yanında bir hakim yardımcısı olacak. Çok zaruret olursa, sayıda çokluk olursa o zaman en fazla bu ikiye çıkacak."

Açıklamasında bulunan Bekir Bozdağ, detayları şu şekilde aktardı; 

  • Hakim ve savcı adaylığı müessesesini kaldırarak, hakim ve savcı yardımcılığı müessesesinin getiriliyor. 
  • Eğitim süresi  2 yıldan 3 yıla çıkarıldı 

Bu yapılan planlamalar ile birlikte hakim ve savcıların daha nitelikli bir eğitim ile yetişmesini sağlamak istediklerini dile getirdi. Konu ile ilgili önemli konu başlıkları ise şu şekildeydi;

USTA-ÇIRAK İLİŞKİSİ 

Hakim ve savcıların usta-çırak ilişkisi içerisinde yetişerek çok şey kazandıracaklarını ifade eden Bozdağ,  "Çünkü şu anda birinci sınıfa ayrılmış yeterinden fazla hakim ve savcımız var. Bu alanda iyi eğitici olacağını düşündüğümüz çok kıymetli arkadaşlarımız var. Eminim ki yeni dönemde usta-çırak ilişkisi içerisinde birebir çalışan bir hakim savcı yardımcılığı süreci, ülkemize de hakim ve savcı yardımcılarımıza da çok şey kazandıracak." dedi. 

SÜRPRİZ YOK 

Aynı şekilde çalışma düzeninin devam ettiğine değinen Bozdağ, sürpriz bir görev olmadığını "Sizinle beraber çalışacak, daha doğrusu sizin yardımcılığını yapacağınız hakim ve savcılarımız da bu statüyü bilecek, bu statüye uygun bir değerlendirmeyi, çalışmayı, değer vermeyi de görev sırasında yapacaktır." sözleri ile ifade etti. 

Genç savcı ve hakimlerin meslek içi eğitimlerinin tamamlanarak görevlerine başlaması için yapılan bu uygulama sonucunda mesleğe kabul edildikten sonra en az 3 defa meslek içi eğitime katılma zorunluluğunun da bulunduğunu ifade etti.