Abdullah Gül Konuştu

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül,  İngiliz  Financia...

Haberler 28.10.2015, 14:15
Abdullah Gül Konuştu

LONDRA(ANKA) - 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül,  İngiliz  Financial Times Gazetesi  ile yaptığı mülakat sırasında “çeşitlilik ve farklı sesler”in taşıdığı önemi vurgularken  Türkiye’de demokrasinin daha da geliştirilmesi gerektiğini belirtti. 

Abdullah Gül, Londra’da, FT’den Tony Barber ile yaptığı mülakat sırasında “Siyasi makam açısından hala hırslı gibi görünmek istemiyorum” dedikten sonra, “Ancak Türkiye’de  televizyon aracılığıyla ve  konferanslarda görüşlerimi dile getirmeye ve tavsiyelerde bulunmaya devam ediyorum. Kamuoyunun bunu olumlu karşıladığını ve yakın ilgi gösterdiğini görebiliyorum” sözlerini kullandı.

Türkiye’de siyasi mücadelenin “daima keskin” olduğunu ifade eden Gül, “Ancak çeşitlilik ve farklı sesler önemli. Ben hep böyle gördüm” dedi. Gül “Türkiye bir demokrasidir . Türkiye AB üyeliğine adaydır. Diğer yandan da yapılması gereken daha çok iş olduğunu düşünüyorum ve Türkiye’de sahip olduklarımızı daha da geliştirmeliyiz” şeklinde konuştu.

Gül, mülakat sırasında HDP’nin Haziran seçiminde elde ettiği başarıya dikkat çekerken “Bunun Türkiye için olumlu olduğunu düşünüyorum. Her zaman yaklaşım ve inancım odur ki sorunlar,  tarafları dışlayarak değil onlarla yakın ilişki kurarak çözümlenmeli” dedi.

Suriye’deki iç savaş ve Türkiye’nin IŞİD’le mücadelesine değinen Gül, “Mevcut durumuzda Türkiye’deki Kürtlerin sılaha sarılmaları için haklı bir neden olamaz. PKK’nın son terörist saldırıları kabul edilemez” uyarısında da bulundu. (ANKA)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@