ABD’de son bir haftada 3 ayrı silahlı saldırı! Onlarca kişi hayatını kaybetti

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde son bir haftada 3 ayrı silahlı saldırı düzenlendi onlarca kişi hayatını kaybetti. Bugün yapılan saldırılarda ise en az 7 kişi hayatını kaybederken onlarca kişinin yaralandığı belirtildi.

ABD’de son bir haftada 3 ayrı silahlı saldırı! Onlarca kişi hayatını kaybetti

Kuzey Kaliforniya'daki iki tarım işletmesinde silahlı bir kişinin yedi kişiyi öldürmesi ve sekiz gün içinde üçüncü kez meydana gelen toplu katliamın ardından eyalette yeniden yas ilan edildi.

 San Mateo İlçesi Şerifi Christina Corpus, memurların Pazartesi günkü silahlı saldırılarla ilgili bir şüpheliyi, 67 yaşındaki Chunli Zhao'yu arabasında bir şerif karakolunun otoparkında bulduktan sonra tutukladığını söyledi.

 Şerif Ofisi, bir çiftlikte ve birkaç mil ötedeki başka bir yerde 7 kişinin ölü ve 8 kişinin de yaralı olarak bulunduğunu söyledi. Corpus, yetkililerin Zhao'nun tesislerden birinde çalıştığına ve kurbanların da işçi olduğunu söyledi. Saldırı için bir neden de belirlemedi.

 California, Monterey Park'ta bir Ay Yeni Yılı kutlamasına düzenlenen ve 11 kişinin ölümüne neden olan ve birçok Asyalı-Amerikalı topluluk için önemli bir tatile gölge düşüren bir saldırının acısını hâlâ yaşıyor. Yetkililer, Cumartesi günü yaşanan silahlı saldırı için hala bir neden arıyor.

 Yeni yıl, ABD'de şok edici bir dizi toplu katliamı beraberinde getirdi - üç haftadan kısa bir süre içinde altısı, 39 ölüme tekabül ediyor. Associated Press, USA Today ve Northeastern Üniversitesi tarafından derlenen bir veri tabanına göre, 16 Ocak'tan bu yana Kaliforniya'da üç olay meydana geldi. Veri tabanı, 2006'dan beri ABD'de işlenen her toplu katliamı - suçlu dahil dört ölü olarak tanımlanıyor - izliyor.

 Cinayetler, San Francisco'nun yaklaşık 30 mil (48 kilometre) güneyinde bir şehir olan Half Moon Bay'in varoşlarında meydana geldi.

 Half Moon Bay Belediye Başkan Yardımcısı Joaquin Jimenez, kurbanların arasında Çinli ve Latin çiftlik işçilerinin de olduğunu söyledi. Bazı işçilerin tesislerden birinde yaşadığını ve çocukların vurulmaya tanık olmuş olabileceğini söyledi. Corpus, iki konumun nasıl bağlantılı olduğunun hemen net olmadığını söyledi.

 Şerif Ofisi ilk olarak öğleden sonra bir silahlı çatışma raporunu aldı ve ilk olay yerinde dört kişinin öldüğünü ve beşte birinin de yaralandığını tespit etti. Yüzbaşı Eamonn Allen bir haber bülteninde, memurların daha sonra yakınlarda ölümcül şekilde vurulmuş üç kişi daha bulduğunu söyledi.

 Yaklaşık iki saat sonra, bir şerif yardımcısı, Zhao'nun arabasını bir alışveriş merkezindeki bir şerif trafo merkezinin önüne park etmiş halde gördü ve onu tutukladı.

 Tutuklamanın bir videosunda, üç polis memurunun silahlarını çekerek park halindeki bir araca yaklaştığı görüldü. Zhao arabadan indi ve memurlar onu yere çekti, kelepçelediler ve götürdüler. Yetkililer, aracında bir silah bulunduğunu söyledi. Video, tutuklanmaya tanık olan Half Moon Bay sakini Kati McHugh tarafından çekildi.

 Şerifin departmanı, Zhao'nun tek başına hareket ettiğine inanıyor.

 Bölgeyi temsil eden ve bölgeyi "birbirine sıkı sıkıya bağlı" bir tarım topluluğu olarak nitelendiren eyalet Senatörü Josh Becker, "Hala tam olarak ne olduğunu ve neden olduğunu anlamaya çalışıyoruz, ancak bu inanılmaz derecede trajik" dedi.

 Hava televizyonu görüntüleri, polis memurlarının düzinelerce seranın bulunduğu bir çiftlikten kanıt topladığını gösterdi.

 Half Moon Bay, yaklaşık 12.000 kişiye ev sahipliği yapan, tarım kökenli küçük bir kıyı kentidir. Şehir ve çevresindeki San Mateo Bölgesi, brüksel lahanası gibi sebzelerin yanı sıra çiçek üretimiyle tanınır. İlçe bazı bölgelerde kenevir tarımına izin verir.

 Sayım verilerine göre, çoğunluğu beyaz bir topluluk ve nüfusun yaklaşık %5'i Asyalı.

 Pine, "Half Moon Bay'de bugün yaşanan trajediden midemiz bulandı, Monterey Park'taki korkunç silahlı saldırıda kaybolanların yasını tutacak vaktimiz bile olmadı. Silah şiddeti durmalı.” Dedi.

 California Valisi Gavin Newsom, "başka bir silahlı saldırı hakkında bilgi almak için çekildiğimde toplu silahlı saldırı kurbanlarıyla hastanede toplantıda olduğunu" tweetledi. Bu sefer Half Moon Bay'de. Trajedi üstüne trajedi.”

 16 Ocak'ta, Kaliforniya'nın Central Valley bölgesindeki bir evde açılan ateş sonucu ölen altı kişi arasında genç bir anne ve bebeği de vardı.

 

SONRAKİ HABER