Abd: Türkiye'de Yahudi Karşıtlığı Yükseliyor (2)

 DHA DIŞ HABER -

Haberler 14.10.2015, 23:21
Abd: Türkiye'de Yahudi Karşıtlığı Yükseliyor (2)
 DHA DIŞ HABER -


Amerika Dışişleri Bakanlığı, yıllık “Dünya Dini Özgürlükler” raporunu yayınladı. Raporda, bir dizi terörist örgüt ve bazı grupların Ortadoğu, Sahra Altı ülkeleri ve Asya’da dini azınlıklara “nefret dolu ve acımasızca” davrandığı savunuldu.


ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin duyurduğu raporda, Ortadoğu, Sahra Altı ülkeleri ve Asya’da dini azınlıklara gösterilen düşmanlıklar sürerken ilgili ülke yönetimlerinin şiddet, ölüm, yaralanma ve göçe zorlanma gibi durumlarla karşı karşıya kalan dini azınlıkları koruma isteği göstermediği ya da bunu yapacak iradeye sahip olmadığı belirtildi.


Raporda Türkiye’de Yahudi karşıtlığının giderek yükseldiği savunulurken, Türk anayasasının ülkeyi laik olarak tanımladığı ve dini özgürlükleri güvence altına alıp, buna dayalı ayrımcılığı yasakladığı belirtildi.


Türkiye’de, politikacıların Yahudi aleyhtarı söylemlerde bulunduğu da vurgulandı. Raporda, geçtiğimiz Temmuz ayında, Gazze için düzenlenen protesto gösterileri sırasında, birçok hükümet yetkilisinin Yahudi karşıtlığı söylemler içeren açıklamalar yaptığı da belirtildi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, İsrail'e “Siz Hitler'den daha beterini Filistinlilere yapıyorsunuz” sözleri, Yahudi karşıtlığı söylemlere örnek olarak gösterildi. ABD’nin raporunda, hükümetin Alevi öğrencileri, zorunlu din derslerinden muaf tutmaması eleştirildi ve “Ayrıca Cemevlerini tanımayarak bu gruba yönelik ayrımcı politikalarını sürdürdü. Askerlik görevini vicdanı nedenlerle reddetme hakkı güvence altına alınmadı. Hükümet, her ne kadar cezaları askıya alınsa da İslam dinine ‘alenen saygısızlık edenleri’ hala yargıya sevk etmeyi sürdürüyor. Hükümet, özellikle 1923 Lozan Anlaşması çerçevesinde azınlık olarak tanınmayan ve Müslüman olmayan nüfusun haklarını kısıtlıyor. Üst düzey yetkililerin bu konudaki olumlu açıklamalarına karşın, Heybeliada Ruhban Okulu’nun yeniden açılması konusunda bir gelişme sağlanamadı. Cami inşaatları hükümet tarafından finanse edilirken, hükümet diğer dini grupların ibadet için arazi kullanmalarını kısıtlıyor” görüşüne yer verildi.


Raporun objektif bir yaklaşımla hazırlandığını belirten John Kerry, “Dini özgürlük konusunu önemseyenler için raporun yol gösterici bir özelliği olduğunu düşünüyoruz. Raporun verdiği mesaj şu: “İnsanların dinsel özgürlüklerini tam olarak yaşayabilmeleri, ülkelerin ve yönetimlerin çıkarınadır” dedi.


Dinsel özgürlüğün insanların temel haklarından bir olduğunu vurgulayan Kerry, dinsel inanışı olmayanların da bu özgürlükten tam olarak yararlanabilmeleri gerektiğini söyledi. Kerry, bazı ülkelerdeki yönetimlerin dinsel özgürlüğü kısıtlamalarının yanı sıra, son yıllarda IŞİD, El Kaide, Boko Haram gibi terör örgütlerinin de dinsel özgürlüğü kısıtlayan girişimlerde bulunduklarını, insanları öldürdüklerini dile getirdi ve “Tanrı’nın adını anarak cinayet işliyorlar, sanki tanrı onlara insan öldürmeleri için yetki vermiş gibi” diye konuştu.


GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:


Kerry’nin konuşması


Haber: NAFİZ ALBAYRAK/NEW YORK, (DHA)


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@