ABD tekrar tehlikeli topraklara giriyor

ABD tekrar tehlikeli topraklara giriyor

Haberler 27.09.2015, 02:04
ABD tekrar tehlikeli topraklara giriyor

Z.Ruhsar Şenoğlu
ruhsar@aydinlik.com.tr

ABD Merkez Bankası FED, parasal sıkıştırma, ilk adımda faiz yükseltme planını 2015’te uygulamaya başlayacak mı yoksa erteleyecek mi? Mali piyasalar FED’den gelen karışık sinyallerden şikayet ediyor. Uluslararası borsalardaki hareketliliğin sorumlusu olarak Çin ekonomisindeki yavaşlama gösterilse bile asıl sorunun ABD ekonomisi olduğu ifade ediliyor.
FED’den gelen çelişkili mesajların ardında bir tereddüt mü var? Ekonominin bu kez aşırı ısınmasından mı endişe ediyor?
Eğer böyleyse haksız sayılmazlar. Zira ABD son 40 yılda dört kez parasal sıkıştırmaya gitti, hepsi de krizle sonuçlandı. Her defasında istihdam ve üretim, FED’in tahminlerinin ötesinde daraldı. En büyük felaketi, 2004-2007 yılları arasında uygulanan dördürcü sıkılaştırma getirdi. Şimdi ABD tekrar tehlikeli topraklara giriyor.

KEYNEZYEN POLİTİKA YERİNE...

1979-1982 yılları arasında FED Başkanı Paul Volcker, siyasi otoriteyi ikna etti. O güne kadar uygulanan Keynezyen politikalar yerine dolaşımdaki parayı kontrol ederek, atıl kapasite ve işsizlikle mücadelede daha büyük adımlar atılacağını umuyordu. Ancak maliyeti büyük oldu. Citi ve benzeri finansal kuruluşlar iflastan zor kurtuldu. O yıllarda ABD’nin doğrudan etkisi altında bulunan Latin Amerika ülkeleri beş yıl süren bir krize sürüklendi.

GREENSPAN’IN İKİ GİRİŞİMİ
Bir başka parasal sıkılaştırma programı 1988-1990 yıllarında uygulandı. FED Başkanı Alan Greenspan, zaten hayatta kalma mücadelesi veren para ve kredi kuruluşlarını borç batağına sürüklendi. Federal yönetimler durgunluğun önüne geçmek, iflas eden şirketlerini kurtarmak için büyük çaba harcadılar... Teksas eyaletinin o dönem üç aylık devlet gelirlerinin tümünü tükettiği söylenir...
Alan Greenspan, 1993-1994 yıllarında bir tur daha parasal sıkılaştırmaya gitti. Küçük çaplı bir sıkılaştırmayla uzun vadeli varlıklar ve borçlanma maliyetlerinde önemli sonuçlar alacağını umuyordu. Neyse ki Federal Açık Piyasa Komitesi üyelerinin büyük muhalefeti üzerine, Greenspan uygulamadan kısa süre sonra vazgeçti. ABD ekonomisi bir yeni durgunluk dönemine girmekten böylece kurtuldu. 

EN SONUNCUSU EN YIKICISI
En sonuncusu (2004-2007), en yıkıcısı oldu. Düzenlemenin ardından finansal sistemin ve konut sektörünün ne kadar kırılgan hale geldiğini ne Greenspan anladı ne halefi Ben Bernanke. Dünya ekonomisi ABD’den başlayan 2008 krizinin etkilerinden hâlâ kurtulabilmiş değil. 
ABD’de kriz karşısında çaresizce sarınılan politikalar, deregülasyonlar ve sıkılaştırmalar devam ediyor.

 

 

 

AYDINLIK

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@