Abd Medyası: Cumhurbaşkanı Erdoğan İran'la Uzlaştı

WASHİNGTON(ANKA) -  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İran’da büyük tartışma yaratan Tahran ziyareti, yurt dışında da yankı buldu. ABD medyası,  Erdoğan’ın tartışmalara neden olan bir günlük İran ziyaretini tamamladığını

Haberler 08.04.2015, 04:37
Abd Medyası: Cumhurbaşkanı Erdoğan İran'la Uzlaştı

WASHİNGTON(ANKA) -  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İran’da büyük tartışma yaratan Tahran ziyareti, yurt dışında da yankı buldu. ABD medyası,  Erdoğan’ın tartışmalara neden olan bir günlük İran ziyaretini tamamladığını belirterek “Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran’la uzlaştı” yorumunu yapıyor.

Amerika’nın Sesi (VOA) “Yaklaşık on gün önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘İran ve teröristler Yemen’den çekilmeli’ demesi gezi öncesi ortamı gerginleştirmişti. Ancak bir günlük temaslarda sekiz anlaşma ve bir mutabakat metni imzalandı” sözleriyle girildiği haberde görüşmelerde başta Irak, Suriye ve Yemen’deki durum olmak üzere bölgesel konuların ele alındığına dikkat çekiliyor.

İran ve Türkiye cumhurbaşkanlarının, İkinci Ortak Yüksek Düzeyli İşbirliği sonrası düzenledikleri basın toplantısında ise ekonomik ilişkilerin ön planda olduğunu anlatan VOA, iki ülkenin 30 milyar dolar ticaret hacmi hedeflediğini söyleyen Erdoğan’ın bu hedefe ulaşılmasını “bürokratik oligarşi”nin engellediğini belirttiğine vurgu yapıyor.

-“İKİ LİDER, YAPICI BİR DİL KULLANDI”-

Haberde ikili ticaret üzerindeki dolar ve euro baskısının kalkması için her iki ülkenin yerel parasını kullanılmasını teklif eden Erdoğan’ın İran’ın Türkiye’ye sattığı doğal gaza uyguladığı fiyatı eleştirdiğine de dikkat çekilerek “İki lider de bölgesel konularla ilgili açıklamalarında yapıcı bir dil kullandı” değerlendirmesini yapıyor.

Bu çerçevede Türkiye ve İran’ın Yemen’de barış için devreye girdiğini söyleyen VOA,  “İran ve Şiilik ilgili daha önceki açıklamaları tepki çeken Erdoğan ise diyalog vurgusu yaptı” diyor. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@