ABD Dünya Kupasındaki rakibi İran'ın bayrağındaki İslami amblemi sildi

29 Kasım Salı günü 22:00'de grup karşılaşmalarının son müsabakasını oynayacak ABD-İran arasında kritik müsabaka gerçekleşecek. İki ülke Ajax Operasyonu ile devrilen Musaddık'tan beri düşmanlık besliyor. Dünya Kupası'nada yansıyan ilişkilerde bu sefer ABD, İran'ın İslami amblemini kaldırdı.

ABD Dünya Kupasındaki rakibi İran'ın bayrağındaki İslami amblemi sildi

ABD Dünya Kupasındaki rakibi İran'ın bayrağındaki İslami amblemi sildi - Dünya Kupası'ndan aynı grupta yer alan ABD ile İran, gruplarda ve birbirlerinin bu haftaki son karşılaşmalarını oynayacaklar. 70 yıllık kötü ilişkiler futbola da yansıdı. Hiçbir zaman bitmeyeceği öngörülen ilişkiler de iddialarda söz konusu ancak futbola yansıyan görüntüler, her ne kadar İslam dünyasında İran'ın çizdiği yol sevilmese de İslama yapılmış hakaret sayıldı.

 ABD futbol federasyonu, iki ülkenin Salı günü oynayacağı Dünya Kupası maçı öncesinde İran'daki protestocuları desteklediğini söyleyerek sosyal medyada İran'ın bayrağını İslam Cumhuriyeti amblemi olmadan paylaştı.

Federasyon bugün yaptığı açıklamada, 'İran'da temel insan hakları için mücadele eden kadınlara destek' başlıklı yazı dizisi sosyal medyada resmi bayrağı kullanmaktan vazgeçerek paylaştı. Resmi hesap, paylaşımında yer verdiği görselde İran'ın yeşil, beyaz ve kırmızı renklerinden oluşan sadece bayrağını ekledi.

İran İslam Cumhuriyeti'ne meydan okunduğunu dile getiren Tahran yönetimi, körfezde hareketlilik yaşanacağını dile getirdi. Siyasi çıkar çatışması iki ülke nezdinde bölgede yaşayan ülke ve bireylere de zarar vermektedir.

Amerika'nın en güçlü donanma kuvvetlerinden biri olan 5. filo (Birleşik Devletler Merkez Komutanlığı Donanma Kuvvetleri, 1979 İran İslam Devrimi'nden itibaren bölgede aktif faaliyet gösteriyor. Her hafta düzenli olarak yönetimin beslediği korsanlar tarafından filo kundaklanmaya çalışılıyor. Sadece örgütlenen korsan değil aynı zamanda İran'ın destek verdiği tüm ihtiyaçlarını giderdiği terör örgütlerine sağladığı imkanlarla saldırı da yapılmaktadır.

İran'ın zengin yer altı zenginliklerini ele geçirmek isteyen İngiltere öncülüğünde hareket eden ABD ortaklığında 15 Ağustos 1953 yılında 'Ajax Operasyonu' gerçekleşti. Milliyetçi Muhammed Musaddık devrildi. Yerine ikinci dünya savaşında işgal edilmekten korkup tahtını oğluna bırakıp Güney Afrika'ya kaçan Rıza Şah Pehlevi'nin oğlu Muhammed Rıza Pehlevi aldı.

SONRAKİ HABER