Ab: Türkiye İle İkili Ticari İlişkiler Geliştirilecek, Ama Bu Müzakerelerin Alternatifi Değil

ANKARA(ANKA) – Avrupa Birliği-Türkiye ilişkilerinde yeni bir dönemece gelindi. AB Türkiye ile ikili ticari ilişkileri geliştirme kararı aldı, ancak bunun Türkiye’nin katılım müzakerelerinin bir “alternatifi” değil, “tamamlayı

Haberler 12.05.2015, 18:30
Ab: Türkiye İle İkili Ticari İlişkiler Geliştirilecek, Ama Bu Müzakerelerin Alternatifi Değil

ANKARA(ANKA) – Avrupa Birliği-Türkiye ilişkilerinde yeni bir dönemece gelindi. AB Türkiye ile ikili ticari ilişkileri geliştirme kararı aldı, ancak bunun Türkiye’nin katılım müzakerelerinin bir “alternatifi” değil, “tamamlayıcısı” olduğunu kaydetti.

AB Komisyonu’ndan AB ve Türkiye’nin Gümrük Birliği’nin modernizasyonu çabaları konusunda yazılı açıklama yapıldı. AB Komisyonu’nun Ticaret’ten Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström’un bugün Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile yaptığı toplantıda 20 yıllık Gümrük Birliği Anlaşmasının modernizasyonu ile Türkiye ile ikili ticari ilişkilerin geliştirilmesi konusunda uzlaşmaya varıldığı belirtilen açıklamada şöyle denildi:

“Her iki taraf bu inisiyatifin kabul edilmesi ve müzakerelerin devam edebilmesine yönelik iç prosedürleri yerine getirecek. Her iki taraf da artık bu girişimi kabul etme ve ilgili müzakere görevini oluşturmak için kendi iç prosedürlerini üstlenecek. Türkiye AB’ye aday bir ülkedir ve AB’ye katılım müzakereleri devam etmektedir. İkili ticari ilişkilerin geliştirilmesi Türkiye’nin bu katılım müzakerelerine bir alternatif değildir, onun tamamlayıcısıdır. Türkiye aynı zamanda AB için çok önemli bir ticaret partneridir: Türkiye AB’nin altıncı, oysa AB Türkiye’nin en büyük ticaret partneridir. Bununla birlikte bu ticari ilişkileri daha da geliştirmek konusunda dev bir potansiyel vardır ve yeni ticari çerçevenin bunu mümkün kılacağı kesindir.”

AB Komisyonu’nun Ticaretten Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström ise Zeybekci görüşmesini değerlendirirken Türkiye ile Gümrük Birliği’ni modernize edip 21’inci yüzyıla yakışır bir hale getirme ihtiyacı bulunduğunu bildirdi. Malmström bu modernizasyonun AB-Türkiye ilişkilerini büyüteceğini kaydetti.

AB açıklamasında, “Müzakereler geçen yıl boyunca süren her iki tarafa birbirlerinin yeni tercihe bağlı ikili ticari ilişkiler konusunda beklenti ve emellerini anlama imkânı veren teknik tartışmalar sonrasında yapıldı” denildi. (ANKA)

(HM/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@