92'nci Yıla Özel El Yapımı Halılar İlgi Gördü

ANTALYA'daki bir alışveriş merkezinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla düzenlenen sergide Atatürk'ün, Kurtuluş Savaşı'nın ve İstiklal Marşı'nın halıya dokunduğu eserler büyük ilgi gördü.

Haberler 29.10.2015, 21:14
92'nci Yıla Özel El Yapımı Halılar İlgi Gördü
Akif ARICI/ANTALYA, (DHA) - ANTALYA'daki bir alışveriş merkezinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla düzenlenen sergide Atatürk'ün, Kurtuluş Savaşı'nın ve İstiklal Marşı'nın halıya dokunduğu eserler büyük ilgi gördü.

Mark Antalya Alışveriş Merkezi'nde, Cumhuriyetin 92'nci kuruluş yıl dönümüne özel açılan sergide seramik, yağlı boya ve halı dokumalar ziyarete açıldı. Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi, Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ali Eroğlu koordinatörlüğündeki sergiye Isparta'dan katılan İhsan Akkuş ve Hasan Gürdal, el dokuması halıları tanıttı. Etkinliğe katılmak için teklif aldıklarında çok mutlu olduklarını dile getiren Akkuş, "Çanakkale koleksiyonu, İstiklal Marşı ve Gençliğe Hitabe'yle bu sergide olmamız gerektiğini düşündük. Tasarım, dokuma ve diğer işlemlerden oluşan yaklaşık 6 aylık bir süreçten geçiyor. Bunlar ticari amaçla yapılan halıların dışında sanatsal özelliğe sahip eserlerdir. Tüm çalışmalarda neticeye ulaşıncaya kadar aynı aşkla çalışıyoruz" dedi.

Sergiyi gezenler ise eserlere dokunmadan kendilerini alamadı. Atatürk'ün resminin yer aldığı sergide, İstiklal Marşı, Gençliğe Hitabe ve Kurtuluş Savaşı'nı anlatan halılar 7'den 70'e herkesin ilgi odağı oldu. Eserlerin önünde selfie çeken vatandaşlar, eşsiz eserlerle anı ölümsüzleştirdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@