85 yıl sonra Atatürk'ü karşıladığı iskeleye gitti, duygulandı

TÜRKİYE Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü 26 Ağustos 1931'de Zonguldak ziyaretinde çiçekle karşılayan ve şu an 90 yaşında olan Ayten Alper'in heykeli törenle açıldı....

Haberler 26.08.2016, 13:20
85 yıl sonra Atatürk'ü karşıladığı iskeleye gitti, duygulandı
Gürkay GÜNDOĞAN- Durmuş SEVİNDİK (DHA) - TÜRKİYE Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü 26 Ağustos 1931'de Zonguldak ziyaretinde çiçekle karşılayan ve şu an 90 yaşında olan Ayten Alper'in heykeli törenle açıldı. Elindeki çiçekle 5 yaşındayken Atatürk'ü karşıladığı iskeleye giden Ayten Alper, 85 yıl sonra aynı heyecanı yaşayıp duygulandı.

Atatürk'ün Zonguldak'a gelişinin yıldönümü kutlamaları valilik önündeki Atatürk Anıtı'nda düzenlenen törenle başladı. Törene, Vali Yardımcıları Hüseyin Ergi, Ahmet Mailoğlu, Ömer Bedrettin Sağsöz, CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpçu, Kozlu Kaymakamı Ahmet Karakaya, Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, İl Jandarma Komutanı Albay Haluk Selvi, Cumhuriyet Başsavcısı Hakan Yağız katıldı. Anıta çelenk konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından protokol üyeleri, Atatürk'ün kente ilk ayak bastığı Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şubesi'ne ait lokalin yanındaki iskeleden denize karanfil bıraktı. Deniz polisleri de botla getirdikleri Türk bayrağını Vali Yardımcısı Hüseyin Ergi'ye verdi. Ergi, Türk bayrağını öperek teslim aldı.

ATATÜRK'E ÇİÇEK VEREN KIZIN HEYKELİ

Zonguldak Belediyesi, 26 Ağustos 1931'de kente gemiyle gelen ve limandaki iskeleden karaya çıkan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü 5 yaşındayken çiçekle karşılayan ve şu anda 90 yaşında olan Ayten Alper’in heykelini yaptırdı. Heykelin bugün yapılan açılışına katılan Ayten Alper, kurdeleyi protokol ile birlikte kesti. Karabük'ün Safranbolu İlçesi’nde yaşayan Ayten Alper, Atatürk’e çiçek verdiği günü şöyle anlattı:

"Bana, Atatürk’ün geleceğini ve çiçek vereceğimi söylediler. Çekingen bir çocuktum, istemedim. Israr olunca mecburen kabul ettim. Bana, 'En iyi elbiselerini en iyi ayakkabılarını giy' dediler. Atatürk’ün geleceği yere getirdiler. Eniştem,‘Gazi Mustafa Kemal gelirken, hoş geldin Gazi baba, diyerek buketi vereceksin’ dedi. Gazi baba, bekleyip de elimden çiçeği alacak zannettim. Yürüdü. Yürüyünce ben de peşinden hemen koştum, verdim çiçeği. O da yanağımı okşadı. Hayat bu yaşa kadar getirdi beni. Atatürk sevgisi bu zamana kadar vermeye çalıştım. İnşallah muvaffak olmuşumdur. Çok heyecanlıyım. Bu kadar kalabalığa alışkın değilim. Heykelim yapıldı. İnşallah o heykel de benim için değil vatanım için sonsuzluğa kadar bekler."

Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir de yaptığı konuşmada "Atatürk’ü asla unutmadık ve asla unutturmayacağız. Atatürk, adımını attığı anda halkın çok büyük sevgi gösterileriyle karşılaştı. Her gittiği yerde bir çiçek takdim ediliyor. Bizler bu Atatürk’e buket takdim eden hanımefendiyi bulduk. Tarihi yaşatma adına, tarihi öğrenme, öğretme adına hanımefendinin heykelini yaptırdık" dedi.

85 YIL SONRA AYNI İSKELEDE ELİNDE ÇİÇEKLE

Açılışın ardından Ayten Alper, 85 yıl önce gemiyle Zonguldak'a gelen Atatürk’ün karaya ayak bastığı limandaki iskeleye gitti. Elinde çiçekle yıllar önceki aynı heyecanı yaşayan Ayten Alper, karanfilleri denize attı. Duygulanan Ayten Alper,  "Bu yaşadığım anı size tarif edemem. Çok büyük heyecan içindeyim. Yıllar sonra aynı yerde aynı iskelede elimde çiçekle sanki Atatürk'ü, bekliyorum. Bu heyecanı yıllar sonra bana yaşatanlara çok teşekkür ediyorum." dedi.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@