8 kadın işçinin öldüğü kazada sürücü ve araç sahibine para cezası

Zafer TOKUŞ- Aziz GÜVENER/ADAPAZARI (Sakarya), () - SAKARYA'nın Pamukova İlçesi'nde 2.5 yıl önce ayva toplamaya giden kadın işçilerin bulunduğu kamyonetin devrilmesi sonucu 8 kişinin öldüğü, 12 kişinin yaralandığı kazada bilirkişiler...

Haberler 01.04.2016, 16:12
8 kadın işçinin öldüğü kazada sürücü ve araç sahibine para cezası
SAKARYA'nın Pamukova İlçesi'nde 2.5 yıl önce ayva toplamaya giden kadın işçilerin bulunduğu kamyonetin devrilmesi sonucu 8 kişinin öldüğü, 12 kişinin yaralandığı kazada bilirkişiler teknik arıza nedeniyle kazanın meydana geldiğini belirtirken, kamyonet sürücüsü ile kamyonetin sahibine 24 bin 300'er lira ceza verildi.

30 Eylül 2014 tarihinde, D-650 Karayolu Pamukova Hayrettin Köyü mevkiinde meydana gelen kazada tarım işçilerinin bulunduğu Hüseyin Yiğit idaresindeki kamyonetin şarampole yuvarlanması sonucu kamyonet kasasında bulunan 8 kadın işçi ölürken, 12 kişi ise yaralanmıştı.

Kaza sonrası araç sürücüsü Hüseyin Yiğit ile araç sahibi Korcan Açıkalın hakkında, 'Taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet vermek' suçundan açılan davada karar çıktı. Sakarya 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada bilirkişi olarak rapor veren İstanbul Teknik Üniversitesi'nde görevli üç akademisyen kazanın oluşunda ana etkenin direksiyon sistemi tahrik dişlisinde meydana gelen teknik bir arıza olduğu yönünde rapor verdi. Kazanın oluşunda teknik arızanın asli etken olduğu, sanık sürücünün ve diğer sanık araç sahibinin ise tali kusurlu olduğu değerlendirmesi yapılarak araç sürücüsü Hüseyin Yiğit ile araç sahibi Korcan Açıkalın'a 3 yıl 4'er ay hapis cezası verildi. Mahkeme daha sonra hapis cezalarını 24 bin 300'er lira adli para cezasına çevirdi. Araç sürücüsü ve araç sahibinin, bilirkişinin raporu sonrası kamyonetin servisi hakkında dava açacakları öğrenildi. 
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@