706 Milyon Dolar Cirolu Hayvancılık Serbest Bölgesi Önerisi

-BDDK Başkan Danışmanlığı yapan bankacı kökenli Recep Beşenk, ABD menşeli bir şirketle Türkiye merkezli Ortadoğu ve Avrasya bölgesine hitap edecek Hayvancılık Serbest Bölge Projesi hazırladı. Projeyi Başba

706 Milyon Dolar Cirolu Hayvancılık Serbest Bölgesi Önerisi

-BDDK Başkan Danışmanlığı yapan bankacı kökenli Recep Beşenk, ABD menşeli bir şirketle Türkiye merkezli Ortadoğu ve Avrasya bölgesine hitap edecek Hayvancılık Serbest Bölge Projesi hazırladı. Projeyi Başbakan Ahmet Davutoğlu’na sunacak olan Beşenk, bunun üretim ekonomisine geçiş stratejisinin önemli bir ayağını oluşturacağını bildirdi.

-Hayvancılık Serbest Bölge Projesi’nin134 milyon dolara mal olacağını vurgulayan Recep Beşenk, taşıma, yem ve tarım araçları ticareti hariç yıllık 706 milyon dolar ciro elde edilebileceğini, yıllık brüt kar tutarının da 192 milyon dolar olarak hesaplandığını belirtti.

ANKARA(ANKA) - BDDK Başkan Danışmanlığı yapan bankacı kökenli Recep Beşenk, ABD menşeli bir şirketle Türkiye merkezli Ortadoğu ve Avrasya bölgesine hitap edecek Hayvancılık Serbest Bölge Projesi hazırladı. Projeyi Başbakan Ahmet Davutoğlu’na sunacak olan Beşenk, bunun üretim ekonomisine geçiş stratejisinin önemli bir ayağını oluşturacağını bildirdi.

BDDK Başkan Danışmanlığı yapan bankacı kökenli Recep Beşenk, ABD menşeli bir şirketle Türkiye merkezli Ortadoğu ve Avrasya bölgesine hitap edecek Hayvancılık Serbest Bölge Projesi hazırladı. Mersin’de 3 bin hektar alanda kurulması öngörülen ve bugünkü fiyatlarla 134 milyon dolara mal olacak bölgede, yıllık 706 milyon dolar ciro ve 192 milyon dolar brüt kar hedefleniyor. Yüzde 80 ihracata dayalı üretim yapılacak serbest bölgede 1 kg kemiksiz etin maliyetinin 6.5 dolar olması öngörülürken, hayvan gübresinin değerlendirileceği biyogaz tesisinden de yıllık 80 milyon dolarlık satış hasılatı bekleniyor. Projeyi Başbakan Ahmet Davutoğlu’na sunacak olan Beşenk, bunun üretim ekonomisine geçiş stratejisinin önemli bir ayağını oluşturacağını bildirdi.

Hazırladığı, Özel Ekonomi Bölgeleri Üzerinden Ticaret Ağı Kurulması başlıklı projesi, Uganda’da inşaat aşamasında olan BBDK Başkan Danışmanı Recep Beşenk, Türkiye’de de Hayvancılık Serbest Bölgesi kurulması amacıyla bir proje hazırladı. Mersin’de bölge için 3 bin hektarlık çok uygun bir alan bulunduğunu belirten Recep Beşenk, bunun 2 bin 400 hektarlık kısmının SEKA Limanı’na ait olduğunu ve 2004 yılından bu yana atıl beklediğini ifade etti.

-YILLIK 32 BİN TON KEMİKSİZ ET ELDE EDİLEBİLECEK-

Projenin uygun bulunması halinde kurulacak alanın, özel ekonomi bölgesi veya hayvancılık serbest bölgesi olarak ilan edilmesi gerektiğini kaydeden Beşenk, 21 ayda tamamlanacak projenin sadece Türkiye’nin değil, yakın coğrafyanın da tüm hayvansal ürün ihtiyacını karşılayacağını söyledi. Yüzde 80’i ihracata dayalı yapılacak üretim çerçevesinde yıllık 96 bin büyükbaş hayvan kesilmesi ve 32 bin ton kemiksiz et elde edilebileceğini belirten Recep Beşenk, 144 bin canlı hayvan satışı öngörüldüğünü, bugünkü fiyatlarda 1 kilogram kemiksiz etin 6.5 dolara mal olacağının hesaplandığını bildirdi.

Proje kapsamında ABD ve diğer ülkelerde ithal edilecek hayvanların toplanacağı çiftlik ve karantina alanlarının da belirlendiğini dile getiren Beşenk, hayvan gübresinden enerji üretecek biyogaz tesisinden de yıllık 80 milyon dolarlık gelir sağlanacağını kaydetti.

-21 GÜNLÜK RAF ÖMRÜ OLAN GÜNLÜK SÜT ÜRETİMİ-

Proje konusu hayvanların taşınmasının satın alınacak 5 gemi aracılığıyla yapılması halinde karlılık oranlarının daha da yükseleceğini ifade eden Recep Beşenk, katkı maddesi kullanılmadan 21 günlük raf ömrü olan günlük süt üretimi gerçekleştirileceğini vurguladı.

Arazi ve işletme sermayesi hariç projenin 134 milyon dolara mal olacağını söyleyen Recep Beşenk, taşıma, yem ve tarım araçları ticareti hariç yıllık 706 milyon dolar ciro elde edilebileceğini, yıllık brüt kar tutarının da 192 milyon dolar olarak hesaplandığını kaydetti.

Bu projenin son dönemlerde gündeme gelen üretim ekonomisine geçiş stratejisinin önemli bir ayağını oluşturacağını bildiren Beşenk, siyasi otoriteye planlı bölgesel uluslararası alanda rekabet alanları kurulması yönünde etkin politika aracı imkanı da sağladığını anlattı.

-HEDEF AFRİKA VE TÜRK CUMHURİYETLERİ-

Recep Beşenk’in 2011 yılında hazırladığı Özel Ekonomi Bölgeleri Üzerinden Global Ticaret Ağı Kurulması Projesi, Afrika ve Türk Cumhuriyetleri’nde birbirleriyle iletişim halinde olacak 21 özel ekonomik bölge kurulmasını öngörüyor.  Türkiye’nin dış ticaret stratejisini de içine alan proje kapsamında ilk uygulama bölgesi olarak Uganda seçildi ve bu ülkede gerekli araziler kiralanarak inşaat aşamasına başlandı.  (ANKA)

(AR/ÖZK)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.