7 gün sonra resmen başlıyor! Trafiğe çıkan herkes yaptırmalı yoksa 2534 TL ceza evinize gelecek

Türkiye'de son haftalarda sık sık dile getirilen zorunlu kış lastiği uygulaması 7 gün sonra resmen başlıyor.

7 gün sonra resmen başlıyor! Trafiğe çıkan herkes yaptırmalı yoksa 2534 TL ceza evinize gelecek

7 gün sonra resmen başlıyor! Trafiğe çıkan herkes yaptırmalı yoksa 2534 TL ceza evinize gelecek - Türkiye'de son haftalarda sık sık dile getirilen zorunlu kış lastiği uygulaması 7 gün sonra resmen başlıyor. Trafiğe çıkan vatandaşları yakından ilgilendiren gelişmeler ile ilgili duyurular resmen geldi. Buna göre ise 1 Aralık tarihinden itibaren geçerli olacak kurala uymayan kişiler ise büyük para cezası ile karşı karşıya kalacak.

Bilindiği üzere Türkiye'de zorunlu kış lastiği uygulamaları 1 Aralık tarihi itibariyle başlıyor. Yeni yıl ile birlikte trafik cezalarına yeniden değerleme oranı (YDO) kapsamında artış gelecek. Trafik cezalarının belli olmasıyla birlikte zorunlu kış lastiği takmama cezaları da resmen netleşmiş oldu. Bu doğrultuda zorunlu kış lastiği takmama cezaları 2 bin 534 TL'ye kadar yükseldi. 81 ilde başlayacak olan bu kapsamlı uygulamada uymayanlara para cezası ile karşı karşıya kalacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı kararı ile birlikte yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda kış lastiği takılmasının da zorunlu kılan kış lastik uygulaması 1 Aralık'ta başlıyor.

CEZALAR EVE GİDECEK

Kış lastiği taktırmak bilindiği üzere ticari araçlar için zorunlu. Şahsi araçlarda zorunluluk gelmezken vatandaşlar zorlu kış şartlarında problem yaşamamak adına taktırıyor. Zorunlu uygulamaya uyulmaması halinde ise bin 152 TL ceza ödenecek iken yeni yılda bu tutar 2 bin 534 TL'ye kadar yükseldi. 

DENETİMLER BAŞLIYOR

Zorunlu kış lastiği uygulamasında flaş gelişmeler gündemde yer edinmeye devam ediyor. Bu doğrultuda 1 Aralık tarihi itibariyle birçok şehirde geçerli olacak zorunlu kış lastiği uygulamaları 15 Kasım tarihinde Bolu'da başladı. Şehirler arası yük ve yolcu taşımacılığında ticari araçlara dair 15 Nisan'a kadar geçerli olacak kış lastiği uygulamasında ekipler denetimde yer alıyor. Araçları tek tek durduran ekipler kış lastiği olmayan araç sürücülerini uyarırken, 1152 TL para cezası olduğunu hatırlattı.

Bolu'da ise düşen hava sıcaklığı sebebiyle meydana gelen buzlanmalarda araçların kaymaya daha dayanıklı olması ve trafik kazalarının önüne geçilebilmesi adına 15 Nisan 2023 tarihine kadar sürecek olan kış lastiği uygulaması 15 Kasım'da başladı.

SONRAKİ HABER