657 sayılı memur kanunda değişiklik sinyali: Mahkeme kararıyla işe iade bitiyor!

Darbe girişimi sonrasında çok sayıda kamu görevlisi memurun açığa alınmasıyla birlikte devlet personel rejiminde ve 657 sayılı yasada değişiklikler gerçekleşeceği öğrenildi. İşten el çektirilen memurların, mahkeme kararıyla işe geri dönmesi engellenecek. İşten atılan memurun, memuriyet hayatı kesin olarak sona erecek.

Haberler 20.07.2016, 13:38
657 sayılı memur kanunda değişiklik sinyali: Mahkeme kararıyla işe iade bitiyor!

Sol Haber Portalının buradaki haberine göre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Başkanı Süleyman Soylu, devlet personel sisteminde değişiklik yapılacağını ve devlet memurlarının en tartışmalı konularından biri olan "yargı kararıyla geriye dönme" yapısının değiştirilebileceğini söyledi.

Dünya'nın edindiği bilgilere göre, bu yöndeki girişimler daha önceden başlatılmıştı. Darbe girişimi sonrasında süreç hızlandırıldı, pek çok kamu görevlisinin işten el çektirilmesi ve açığa alınması işlemlerinin ardından, bu memurların işten atılması da gündeme geldi.

Bugüne dek uygulanan devlet personel rejimi, kesin bir iş güvenliği (işten atılmama) sağlaması yanında, devlet memurlarının aldığı unvan ve derecenin altında bir başka işte görevlendirilememesi gibi ikinci bir güvenceyi de içeriyordu. Ayrıca, çok sayıda idari yargı içtihadı nedeniyle, herhangi bir görevden alınsa dahi sıklıkla aynı göreve iade edilmeye yönelik idari yargı kararı çıkarılabiliyordu.

Yapılacak düzenlemenin bu iki hususa yönelik olacağı, işten atılmanın belirli şartlar altında yapılabilir hale gelmesi ve kolaylaştırılması, iş güvencesinin iş kanunu benzeri haline getirilerek, iade kararı çıksa da mali ve sosyal hakları verilerek ikinci kez işten atılabilmesine imkan sağlayacak seviyeye getirilmesini içereceği vurgulandı. Düzenlemenin diğer boyutunun ise mali hakları değişmeden, unvan ve pozisyon olarak kişilerin son ulaştığı seviyeden daha farklı unvan ve derece gerektiren işlerde görevlendirilebilmesine imkan vereceği vurgulandı. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@