'6 saatte gel' dediler ama gidemeyince...

Kars'ta, karaciğer nakli için 17 yıldan bu yana bekleyen Pınar Kadirhan'ın umutları, müjdeli haberin geldiği Ankara'ya 6 saatte ulaşama imkanı olmayınca hayati fırsatı kaçırdı.

Haberler 07.01.2016, 16:19
'6 saatte gel' dediler ama gidemeyince...

KARS (DHA)- Kars'ın merkez Çakmak Köyü'de oturan 60 yaşındaki Semahat, 65 yaşındaki İlyas Kadirhan'ın 3 çocuklarından ortancası Pınar, yıllarca karaciğer tedavisi görmeye başladı. Doktorlar, Pınar'a artık karaciğer nakli olması gerektiğini söyledi. Bunun üzerine Pınar ve ailesi gerekli başvuruları yaptı ve Sağlık Bakanlığı'nın acil organ bekleme listesine alındı. Ardından uzun bekleyiş süreci başladı. 3 kez nakil için müjdeli haber gelmesine rağmen bir türlü karaciğere ulaşamadı. Nakillerin biri organ uyuşmazlığı diğerlerinde ise ulaşım sıkıntılarıyla hayallerine kavuşamadı.

Doğuştan karaciğer hastası olan ve 17 yıldan bu yana nakil olmayı bekleyen 36 yaşındaki Pınar Kadirhan'a beklediği müjdeli haber geçen Temmuz ayında Ankara'dan geldi. Ankara Yüksek İhtisas Hastanesi'ndeki doktorlar Pınar'ı telefonla arayarak, uygun organ bulunduğunu söyledi. Pınar, bunun üzerine ağabeyi Cenk ile birlikte ulaşım sıkıntısını çözmek ve 6 saat içinde Ankara'ya gidebilmek için büyük çaba harcadı. Pınar ve yakınları hava ambulans hakkında yeterli bilgi sahibi olmadıkları için bu fırsattan faydalanamadılar. Ardından Erzurum'a gitmek zorunda kaldılar. Erzurum'dan uçakla Ankara'ya giden Pınar ve yakınları 6 saat içinde hastaneye ulaşamadığı için nakil hakkını kaybettiğini öğrendi. Büyük üzüntü yaşayan Pınar Kadirhan, tek sevinci başka bir hastanın sağılığına kavuşmuş olduğunu söyledi. Organ nakli için 5 kişinin hastaneye çağrıldığını belirten Pınar Kadirhan, şöyle konuştu:

"En uygun kimse nakil ona yapılıyor. Ben yetişemediğim için bu fırsatı kaçırdım. Bizim için 6 saat içerisinde orada olmak çok önemeli. Köyden Kars'a geldik Ankara'ya uçak yoktu. Vakit geçirmeden Erzurum'a geldik ve buradan Ankara'ya gittik. Fakat hastaneye girdiğimizde geç kalmıştık. Başka birine nakil yapmışlar. O anda kendimi çok kötü hissettim. Buradan her şeye hazırlıklı gidiyorsun. Çektiğin ağrılardan, acılardan kurtulacak ümidiyle gidiyorsunuz ama olmuyor. Sürekli kullandığım ilaçlar daha sonra benim midemde tahrişlere yol açtı. Sürekli mide kanamaları geçiriyorum ve bu nedenle de birçok kez yoğun bakımda kaldım. Ayrıca bende Çölyak hastalığı var bu hastalıkta buğday ürünlerine karşı ve bu tür ürünleri tüketemiyorum, bunun verdiği psikolojik rahatsızlıkta eklenince insan iyice kötü hissediyor kendini. Karaciğer, mide ve bu hastalık. Gelince her şey üst üste geliyor. Doktorumla görüştüğümde karaciğer nakli sonrasında mide rahatsızlığının da geçeceğini söylemesi gerçekten çok güzel bir şey. Yürüyemiyorum. Şişkinlik, asit, yorgunluk, sürekli halsizlik gibi sorunlar yaşıyorum. Öyle bir an geliyor ki bir kağıdı dahi kaldıracak gücü bulamıyorum kendimde. Ayaklarımda çok rahatsızlıklar var. Kalkamıyorum, yürüyemiyorum. Geçen yıl evde bakım için müracaat ettim ama faydalanamadım. Bazı zamanlarda gerçekten bakıma muhtaç oluyorum. İnsanlardan 1 bardak suyu bile bir kez istiyorsun ikincisinde isteyemiyorsun, bu annen ve baban da olsa."

Bekar olduğunu ve köyde anne ve babası ile birlikte yaşadığını ifade eden Pınar Kadirhan, tedavisinde para sıkıntısı çektiğini söyledi. Kadirhan, şöyle konuştu:

"Söylediğim yanlış anlaşılabilir belki ama ailemin kömür alma durumu yok, yeşil kartlılar ve ben şu anda üşüyorum. Ben geçen ay evde sürünerek ilerliyordum. Ailem de evde bakım ücretinden faydalanamıyor. Ben sadece 3 ayda bir maaş alıyorum. O aldığım para benim ilaç masraflarımı karşılamıyor ne yazık ki. İlaçlarım raporlu olduğu halde haftada 50 lira gibi bir miktar ilaçlara ödeme yapmak zorunda kalıyoruz. İnsanların organ bağışı konusunda duyarlı olmalarını istiyorum. İnanın bu bağışlar kendilerine zarar vermeyecek aksine yaşam verecek. Bir çiçeği yaşatmak nasılsa bir insanı da yaşatmanın ne demek olduğu duygusuna varsınlar. Beyin ölümü gerçekleşen hastaların yakınlarından da yardım istiyoruz, biraz daha duyarlı davranmalarını istiyoruz. Toprağa gidecek bedenler organ bağışı sayesinde birçok insana hayat verebilecek."

 

Kaynak: GerçekGündem

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@