4G İhalesi Üç Ay Daha Ertelendi

ANKARA (ANKA) - Daha önce 26 Mayıs’ta yapılacağı duyurulan IMT Hizmet ve Altyapılarına İlişkin Yetkilendirme, yani 4G ihalesinin BTK tarafından 26 Ağustos 2015 tarihine ertelendiği bildirildi. Ulaştırma Denizcilik ve Haberle

Haberler 16.05.2015, 00:19
4G İhalesi Üç Ay Daha Ertelendi

ANKARA (ANKA) - Daha önce 26 Mayıs’ta yapılacağı duyurulan IMT Hizmet ve Altyapılarına İlişkin Yetkilendirme, yani 4G ihalesinin BTK tarafından 26 Ağustos 2015 tarihine ertelendiği bildirildi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada bilgi ve iletişim teknolojilerinde ve özellikle mobil sektörde, son yıllarda sesli iletişimden veri iletişimine doğru hızlı bir eğilimin olduğu görüldüğü hatırlatıldı.

Halihazırda Türkiye’de kullanılan 2G ve 3G mobil elektronik haberleşme teknolojilerinin geçmişte tüketici beklentilerini yeterince karşıladığını belirten Bakanlık “Ancak, artan zengin içerikli uygulamalar, hız beklentisi ve mobil veri/internet tüketimini artıran akıllı cihazların piyasada yaygınlaşması gibi etkenlerin zaman içerisinde mevcut mobil elektronik haberleşme şebeke kapasitelerinin yetersiz kalmasına neden olacağı görüldüğünden, dünyadaki mobil elektronik haberleşmede sağlanan gelişmeler ve geleceğe yönelik çalışmalar da dikkate alınarak; Bakanlığımız ve Düzenleyici Kurumumuz olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun görev-yetki ve sorumlulukları çerçevesinde, halen sektörde faaliyet gösteren tüm işletmeciler başta olmak üzere ilgili tarafların da görüşleri alınarak IMT (International Mobile Telecommunications – Uluslararası Mobil Telekomünikasyon) Hizmet ve Altyapılarına İlişkin Yetkilendirme çalışmaları sonuçlandırılarak buna ilişkin ihale süreci başlatılmıştır” denildi.

Bu süreçte, isteklilerin şartnameye yönelik değişiklik taleplerinin değerlendirilmesi ve ihaleye katılacak isteklilerin teknik ve finansal hazırlıklarını tamamlayabilmek için ilave zaman talepleri üzerine, sektörde faaliyet gösteren mevcut işletmecilerle birlikte Bakanlık’ta bir değerlendirme yapıldığı da kaydedildi.

Açıklamada değerlendirmeler sonucunda, daha önce 26 Mayıs’ta yapılacağı duyurulan IMT Hizmet ve Altyapılarına İlişkin Yetkilendirme İhalesinin (4G ihalesi) üç ay ertelenmesi konusunda müştereken görüş birliğine varıldığı, söz konusu ihalenin BTK tarafından 26 Ağustos 2015 tarihine ertelendiği bildirildi. (ANKA)

(HM/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@