4D'li Taşeron İşçilere Yüzde 20 Zam Çalışma Bakanlığı'nca Kabul Edilecek Mi?

Türk İş Sendikası ve Hak İş Sendikası taşeron işçiler için gerçekleştirilecek toplu iş sözleşmesi öncesi zam taleplerini açıklamışlar ve işçilere yüzde 20 oranında zam yapılmasını istemişlerdi. Peki taşeron işçiler için bu talep kabul edilecek mi?

4D'li Taşeron İşçilere Yüzde 20 Zam Çalışma Bakanlığı'nca Kabul Edilecek Mi?

Kamu kurumlarında çalışan taşeron işçiler için kritik süreç başlamış durumda. Türk İş Sendikası ile birlikte Hak İş Sendikası ortak çalışarak kamu işçileri için düzenlenecek olan Toplu İş Sözleşmesi öncesinde ilk açıklamada bulundular. 

İki sendika kamu işçileri talep edecekleri zam tutarını açıklamış ve ek mali taleplere dair bilgi vermişlerdi. 

ÇALIŞMA BAKANLIĞI'NIN ADIMI NE OLACAK?

Kamu kurumlarında çalışan 4D personelleri için TİS görüşmeleri Haziran ayı sonu ile Temmuz ayı başında başlayacak. 

Çalışma Bakanlığı ile  Türk İş Sendikası ile birlikte Hak İş Sendikası görüşmelerde yer alacak. TİS görüşmeleri kapsamında 4D personellerinin tüm mali ve sosyal hakları yeniden şekillenecek. Daha önceki süreçte masaya oturamayan taşeron işçiler ise görüşmelerden oldukça umutlu. 

Yeni dönem zam oranlarının yanında ek mali haklar talep eden kamu işçileri bunun yanında sosyal haklarda da iyileştirme bekliyorlar. 

Türk İş Sendikası ve Hak İş Sendikası kamu işçileri adına yapmış oldukları son açıklamalarında Çalışma Bakanlığı'na bu taleplerin ilk sırasında yer alan maaş zam oranlarını ilettiler. Taşeron işçiler için sendikalar yüzde 20'lik bir zam yapılması talebinde bulundular. 

Görüşmeler öncesi iki sendika ortak talepleri belirlediler Sendikaların talepleri ise taşeron işçiler için 4 bin 500 TL civarında taban ücret, 700 bin işçinin tamamı için ise yüzde 10+10 düzeyinde zam şeklinde olması öngörüldü. 

Bu taleplerin yanında taşeron işçiler adına dile getirilen bir diğer düzenleme ise ek ödemelerin artırılması. 

4D personellerine Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı öncesinde 75 TL tutarında ikramiye ödemesi yapılıyordu. Bu ödemelerin artırılması ve sağlanan diğer eğitim desteği, yiyecek desteği, kıyafet desteği ek desteklerin ise yeniden düzenlenmesi isteniyor. 

Çalışma Bakanlığı'ndan konuya ilişkin gelen ilk açıklamada;

Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanı Vedat Bilgin, Türk İş Sendikası ve Hak İş Sendikasının ortak taleplerinin geldiğini ve bu taleplerin önümüzdeki günlerde değerlendirileceğini açıkladı. Bakanlığı işçilerin talep ettiği yüzde 20'lik zam oranına ne yanıt vereceği bilinmiyor ancak işçilerin uzun zamandır yüzde 4 zam alıyor olmaları yüksek zam olasılığını güçlendiriyor. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@