48 milyon yıllık inanılmaz buluş!

Almanya’da bulunan 48 milyon yıllık at ve doğmamış yavrusunun fosili, bilinen en eski memeli rahmi oldu.

Haberler 09.10.2015, 23:36
48 milyon yıllık inanılmaz buluş!

 

Almanya’da ortaya çıkarılan ve bugünkü atın atalarından sayılan Eurohippus messelensis ile doğmamış yavrusuna ait bulgular üzerinde yapılan incelemeler, fosilin yaklaşık 50 milyon yıllık olduğunu ortaya çıkardı. Bulunan at ve karnında taşıdığı yavrusu modern atların en eski atalarından biri olarak tanımlanıyor.

Bu bulgular fosilin, şimdiye dek ortaya çıkarılan en eski ve en iyi durumdaki at kalıntıları olduğunu gösteriyor. 48 milyon yıllık atın fosili, 2000 yılında Frankfurt yakınlarında bir gölün dibinde keşfedilinceye dek dokunulmaksızın duruyordu.

Küçük bir köpek boyutlarında olan hayvan ile doğuma yaklaşmış yavrusunun eski bir göle düştüğü; göldeki suyun hayvanın rahmini ve plasentanın yumuşak dokusunu bugüne dek ulaşacak şekilde koruyan bakteriye sahip olduğu belirtiliyor.

12 buçuk santimetre uzunluğundaki cenin, ezilmiş haldeki kafatası dışında hemen hemen tamamiyle bozulmamış halde. Eurohippus messelensis olarak bilinen bu antik yaratıkların ön ayakların 4 parmak, arka ayaklarında ise 3 parmak vardı. Modern atlarla aralarındaki büyük boyut farkına rağmen üreme sistemleri büyük ölçüde benzeşmekte.

Uzmanlar, hamile hayvanın doğum yapmadan hemen önce ölmüş olabileceğini ama ölümünün hamileliğiyle ilişkili olmadığını belirtiyor. Olasılıklar arasında atın gölden içtiği sudan zehirlenmiş olabileceği ihtimali de var.

Fosil üzerindeki bilimsel analiz yeni tamamlandı ve PLOS One adlı dergide yayımlandı.

Bilim insanları, rahim ve plasentanın analizlerine dayanarak, atların üreme sistemlerinin on milyonlarca yıldır hemen hemen hiç değişmediğini belirtiyor.

 

 

Kaynak: medyahaber

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@