30 Ağustos Zafer Bayramı Coşkusu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları çerçevesinde Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenlere katıldı.

Haberler 30.08.2015, 14:32
30 Ağustos Zafer Bayramı Coşkusu

ANKARA (ANKA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları çerçevesinde Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenlere katıldı.

Resmi törenlerin son durağı Atatürk Kültür Merkezi oldu. Törene üzeri açık bir klasik otomobille gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, askeri birliklerin bayramını tebrik ederken tribünleri de selamladı. İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Erdoğan, bir 30 Ağustos töreninde ilk kez halka seslendi.

Konuşmasına, milletin ve ordunun 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutlayarak başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “93’üncü yıl dönümünü kutladığımız bu büyük zaferin sevincini bizlere yaşatan ordularımızın Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve Kurtuluş Savaşımızı yöneten Gazi Meclisimizin tüm üyelerini bir kez daha saygıyla yâd ediyorum. Malazgirt’ten günümüze kadar bu toprakların bizlere vatan olması için mücadele eden, bu uğurda şehitlik mertebesine ulaşan, gazilik şerefini kazanan tüm askerlerimizi, tüm ecdadımızı rahmetle, minnetle anıyorum” dedi.

-“GÜCÜMÜZÜN KAYNAĞI DAİMA ANADOLU TOPRAKLARI OLDU”-

“Anadolu coğrafyasına ayak bastığımızdan beri, 7 iklim 3 kıtada hüküm sürmüş olsak da, kalbimizin attığı yer ve gücümüzün kaynağı daima Anadolu toprakları olmuştur” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Balkanları, Kuzey Afrika’yı, Orta Doğu’yu kaybettiğimizde de son sığınağımız yine Anadolu ve Trakya topraklarıydı. Çanakkale’de çeyrek milyon kayıpla toprağa diktiğimiz bağımsızlık fidanı, 30 Ağustos’ta Dumlupınar’da kök salmış, Cumhuriyetin ilanıyla da genç bir çınar olarak göğe doğru yükselmeye başlamıştır” diye konuştu.

Bugün artık Cumhuriyetin 100’üncü yıl dönümü için yeni ve büyük hedefler belirleyebilecek bir güce ve olgunluğa eriştiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında şunları kaydetti:

“29 Ekim’de Cumhuriyetimizin 92’nci yıl dönümünü kutlayacağız. Ama bizim bu topraklardaki devlet geleneğimiz 1071 Malazgirt Zaferi’ne ve hemen ardından kurulan 1075 Anadolu Selçuklu Devleti’ne kadar uzanır. Cumhuriyetimiz, işte bu köklü devlet geleneğinin en son, en genç temsilcisidir. Milletimiz gibi devletimiz de nevzuhur değildir, köksüz değildir. Anadolu Selçuklu Devleti, Osmanlı Devleti ve nihayet Türkiye Cumhuriyeti ile kesintisiz bir devamlılığa sahip olan bu süreçte, istiklal ve istikbal mücadelemiz hiçbir zaman bitmedi, bitmeyecektir.”

-“MİLLETİMİZ, YAŞADIĞI SIKINTILARIN ÜSTESİNDEN GELECEK GÜCE SAHİPTİR”-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bin yıldır bu coğrafyada nice zaferler kazanmış, nice hain emelleri akamete uğratmış olan Türk milletinin bugün yaşadığı sıkıntıların da üstesinden gelecek güce ve dirayete sahip olduğunu vurgulayarak konuşmasını şu cümlelerle tamamladı:

“Biz, işte bunun için ‘Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet’ diyoruz. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, dün olduğu gibi bugün de kara, hava ve deniz unsurlarıyla, maziden atiye giden bağımsızlık mücadelemizin en büyük teminatıdır. Bir kez daha Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere, tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi minnetle, rahmetle, hürmetle yâd ediyorum. 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun.”

Atatürk Kültür Merkezi’ndeki törenlerde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın halka hitabının ardından, tören geçişi öncesinde ilk kez, Karma Bando ile Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Gösteri Birliği tarafından kısa bir gösteri yapıldı. Yaya ve motorlu birliklerin sayısının geçmiş yıllara oranla daha fazla olduğunun gözlendiği törende; ASELSAN, TUSAŞ, TAİ, ROKETSAN, HAVELSAN, İSBİR ve ASPİLSAN tarafından milli imkanlarla üretilen ve daha önceki yıllarda düzenlenen törenlerde yer almayan silah araç ve sistemleri de geçit töreninde halka gösterildi. Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından üretilen zırhlı muharebe ve keşif araçları ile birlikte Altay tanklarının da yer aldığı geçit töreninde, ATAK helikopteri ile HÜRKUŞ uçakları da hava gösterisi yaptı.

Törene TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı.

-İKİ LİDER ARASINDA KOYU SOHBET-

Atatürk Kültür Merkezi'ndeki törenlerde Başbakan Davutoğlu ve CHP lideri Kılıçdaroğlu arasındaki sohbet dikkat çekti. Koalisyon görüşmelerin ardından ilk kez 30 Ağustos törenlerinde bir araya gelen iki lider, uzun uzun sohbet etti. Davutoğlu Kılıçdaroğlu’na cep telefonundan bir şeyler gösterdi.

Bu törenin ardından da devlet erkenı Kara Harp Okulu'ndaki törene katılacak. 

Akşam saat 20.00'de ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda resepsiyon verecek. Resepsiyona bin 800 kişinin davet edildiği bildirildi. (ANKA)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@