3 Yıl Süren Davalar, 20 Dakikada Sonuçlanabilecek

ADALET Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar, hukuki anlaşmazlıkların mahkemelere başvurulmadan çözülmesini amaçlayan arabuluculuğun 700 yıl önce ahilik kültüründe kullanıldığını belirterek, "Şimdi Avrupa ve ABD'de yaygın olarak kullanılan bu sistemle, sorunlar çok kısa sürede çözüme kavuşuyor. İki taraf arasında mahkemede 3 yıl süren bir dava, arabuluculukla 20 dakikada sonuçlanabiliyor" dedi.

Haberler 24.01.2016, 13:15
3 Yıl Süren Davalar, 20 Dakikada Sonuçlanabilecek

(DHA) - ADALET Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar, hukuki anlaşmazlıkların mahkemelere başvurulmadan çözülmesini amaçlayan arabuluculuğun 700 yıl önce ahilik kültüründe kullanıldığını belirterek, "Şimdi Avrupa ve ABD'de yaygın olarak kullanılan bu sistemle, sorunlar çok kısa sürede çözüme kavuşuyor. İki taraf arasında mahkemede 3 yıl süren bir dava, arabuluculukla 20 dakikada sonuçlanabiliyor" dedi.

Adana Adliyesi'nde kurulan 'Arabuluculuk Merkezi'nin açılışına katılmak üzere Adana'ya gelen Hakan Öztatar, Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan ile birlikte, işadamları, bürokrat ve akademisyenlerden oluşan 'Sevgi, Dostluk ve Özlem Grubu'nun yemeğine katıldı. Yemekte arabuluculuk hakkında bilgiler veren Öztatar, arabuluculuğun dava yoluna göre çok daha ekonomik bir sistem olduğunu belirterek, şöyle dedi: "Arabulucukta kimin haklı veya kimin haksız olduğunu araştırmıyoruz. Taraflar tamamen kendi menfaat ve çıkarları doğrultusunda karar veriyor. Artık önce sorunu kendimiz çözmeye çalışacağız. Çözemezsek hakimin verdiği karara razı olacağız. Şu ana kadar bin 200 işçi ve işveren davasını arabuluculuğa götürdük. Başarı oranımız yüzde yüz, işçi ve işveren arasındaki görüşmelerde hiç anlaşmazlık olmadı. Arabuluculuk sistemiyle hızlı uzlaşma sağlandığı için, her iki taraf da memnun olurken, işçi ve işveren arasındaki barışa katkı sağlanmış oluyor ve helalleşiyorlar."


'TOPLUMSAL UZLAŞI VE BARIŞ KÜLTÜRÜ AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ'

Arabuluculuğun hem işveren hem de işçi için faydalı olduğunu ve herkesin lehine sonuçlar alındığını vurgulayan Öztatar şöyle devam etti: "Arabulucuk sisteminde, mahkemeden farklı olarak sorunları taraflar çözüyor. İki taraf arasında mahkemede 3 yıl süren bir dava, arabuluculukla 20 dakikada çözülebiliyor. Hiçbir davayı 20 dakikada çözemezsiniz. Dava konuları yaklaşık olarak 200- 400 gün arasında çözülen uyuşmazlıklardır. Ama arabuluculuk daha ekonomik, kolay, ucuz, ve gizli bir sistem. Bu konuda yapılan çalışmalar, ülkemizdeki uzlaşı kültürü açısından da önemlidir. Bu konuda işadamlarımızdan arabuluculuk konusunda önderlik yapmasını, toplumumuzda uzlaşma kültürünün yaygınlaşmasına katkı vermelerini bekliyoruz. Gerçekten iki insanın, iki şirketin barışması, uzlaşması, hem ekonomimize hem de toplumsal hayatımıza barış kültürü oluşması açısından çok büyük katkı sağlayacaktır."

 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@