'3. Nükleer Santral Kırklareli İğneada'da Planlanıyor'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alaboyun, "Üçüncü nükleer santralin Kırklareli İğneada bölgesinde yapılması planlanıyor. Firmalarla görüşmeler devam ...

Haberler 14.10.2015, 17:21
'3. Nükleer Santral Kırklareli İğneada'da Planlanıyor'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alaboyun, "Üçüncü nükleer santralin Kırklareli İğneada bölgesinde yapılması planlanıyor. Firmalarla görüşmeler devam ediyor" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

'3. Nükleer Santral Kırklareli İğneada'da Planlanıyor'

 

Üçüncü nükleer santral konusunda firmalarla görüşmelerin sürdüğüne işaret eden Alaboyun, "Üçüncü nükleer santralin Kırklareli İğneada bölgesinde yapılması planlanıyor. Şu an ilk gelenler Çinliler ile Amerikalıların Westinghouse firması. Mutabakat zaptı imzalandı. Japonların da ilgisi var" dedi.

'3. Nükleer Santral Kırklareli İğneada'da Planlanıyor'

 

Fotoğraf: Turgut Tarhan

14 Ekim, 12:39Dünyadaki 3 örnekten biri

"Longoz" tipi ormanlığın dünyadaki 3 örneği  Amazon, Afrika Kongo Havzası ile İğneada ve Kıyıköy sahil şeridi ormanlıkları.

Karadeniz kıyısında Türkiye-Bulgaristan sınırında yer alan İğneada Longozu, mevsimsel subasar ormanları, bataklıkları, tatlı su gölleri ve kıyı kumullarını bir arada bulunduran ender ekosistemlerden biri. Kırklareli sınırlarındaki 3 bin 155 hektarlık alan 2007 yılında milli park ilan edildi. 

İğneada beldesindeki Longoz Ormanları, Yıldız (Istranca) Dağları’ndan Karadeniz’e akan derelerin taşıdığı alüvyonların birikmesi ve mevsimsel olarak sular altında kalmasıyla oluşuyor.

İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı’nda beş göl bulunuyor. Erikli Gölü, yaz  aylarında denizle bağlantısı kesilen bir lagün. Mert Gölü ise Çavuşdere’nin denize döküldüğü yerde. Alanın en güneyindeki Saka Gölü orman ve kumullar arasında. Hamam ve Pedina gölleri ise iç tarafta yer alıyor.

'3. Nükleer Santral Kırklareli İğneada'da Planlanıyor'

 

Alan içerisindeki kıyı kumullarını İğneada fiziki olarak ikiye ayırıyor. Kuzeyde yer alan kıyı kumulları Erikli Gölü’nün doğu kısmından başlayarak İğneada’ya kadar uzanıyor. 

Güneyde yer alan kıyı kumulları ise Mert Gölü’nü denize bağlayan kanal bölgesinden başlayarak Saka Gölü güneyine kadar uzanıyor ve yer yer genişliği 50-60 metreye ulaşıyor. Yaklaşık 10 kilometre uzunluğundaki kumullar Karadeniz’in güneybatısına özgü bitki türleriyle büyük önem taşıyor. 

Göl ve bataklık alanlarıyla deniz arasında bir bant oluşturan kıyı kumullarında ise uluslararası sözleşmelerle koruma altına alınan bitkiler yer alıyor. Milli park, sahip olduğu nadir ve hassas ekosistemler zinciri ve zengin biyolojik çeşitliliği sayesinde yalnızca Türkiye’nin değil, Avrupa’nın da önemli doğal alanlarından biri.

Seçim hükümetinin geçici enerji bakanı, nükleer santral gibi kalıcı ve tartışmalı bir konuda ne kadar yetkilidir? https://t.co/QHzlnfsUG6

— irfan değirmenci (@degirmencirfan) 14 Ekim 2015

 

”Akp nükleer santral için İğneada'yı seçti” 13 yıl boyunca yaptığı her faaliyet insanlığa karşı olan başka bir hükümet var mı dünyada?

— Rustem Batum (@RustemBatum) 14 Ekim 2015

 

İğneada'da halk "liman istemiyoruz" kampanyası yapıyordu. Hükümet seslerini duyup nükleer santral yapmaya karar vermiş.

— ahmet kılcı (@ahmetkilci) 14 Ekim 2015

 

"3. Nükleer Santral" İğneada'ya yapılacakmış.. Adamların yeşile karşı alerjisi var.. Doğa katilleri..! pic.twitter.com/912LFMlKdb

— Libertad (@pasacantc) 14 Ekim 2015

 

hala nükleer santral planlıyorlar! Enerji Bakanı açıklamış, 3. nükleer santral İğneada'ya yapılacakmış!

— melis alphan (@melisalphan) 14 Ekim 2015

 

ülke kan ağlıyor, bunlar hala üçüncü nükleer santral derdinde. patlayın, bu bölgeyi uçurun tamamen, dünyanın geri kalanı kurtulsun bari!

— neslihan acu (@neslihanacu) 14 Ekim 2015

 

İğneada'ya Nükleer Santral yapılacakmış. PES! Oldu olacak gelin birde Kapadokya'ya yapın o santralden...

— Yakup Dinler (@YakupDinler) 14 Ekim 2015

 

Bir tane Taksim Meydanı'na, bir tane de Çamlıca'ya nükleer santral istiyorum.

— Artemis Günebakanlı (@manyetikbant) 14 Ekim 2015

 

Kirklareli Ïgneada bölgesine 3. Nükleer santral yapmayi düsünenler gidip o muhtesem Longoz ormanini görün. Dünyadaki 3 örnekten biri .

— Kerem Gorsev (@keremgorsev) 14 Ekim 2015

 

bir başkentin bir meydanını korumaktan acizsin, ne nükleer santralından bahsediyorsun!!!

— neslihan acu (@neslihanacu) 14 Ekim 2015

 

Kaynaklar: AA, Atlas, Orman ve Su İşleri Bakanlığı resmi Sitesi

Kaynak: Onedio

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@