"3 günlük ulusal yas ilan edildi"

Başbakan Davutoğlu Ankara katliamı sonrasında "3 günlük ulusal yas ilan edildi" dedi.

Haberler 11.10.2015, 00:52

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara'daki katliamla ilgili açıklama yaptı. Başbakan Davutoğlu, katliam nedeniyle 3 gün ulusal yas ilan edildiğini söyledi.

Başbakan şunları söyledi:

"3 GÜN ULUSAL YAS

Çok derin bir üzüntü içerisindeyiz. Bu saldırı herhangi bir şekilde tek bir gruba veya herhangi bir siyasi topluluğa karşı değildir. Bu saldırı ülkemizin bütününe yapılmış bir saldırıdır. Ülkemize yapılan bir saldırıdır. Türkiye ateş çemberi içinde örnek bir ülkedir. Doğrudan bir saldırı gerçekleştirilmiştir. Halkımızın her kesimine yapılmış bir saldırıdır.

Bu saldırının acısını hissetmeyen hiçbir vatandaşımız olduğu kanaatinde değilim. Demokrasiye de yapılmış bir saldırıdır. Seçime giderken hedef edinmiştir. Bugün aldığımız kararla Cumhurbaşkanımızla da görüştük, terör saldırılarında hayatını kaybeden bütün vatandaşlarımız, şehitlerimiz için 3 gün ulusal yas kararı aldık.

Bu saldırıda 86 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Ayakta tedaviler hariç 186 yaralımız var. Bakanlarımız detaylı bilgiler verdi. Canlı bomba emareleri çok kuvvetli. Hükümetimiz adına, devletimiz adına teröre karşı omuz omuza olma çağrısında bulunuyoruz. Halkımıza buradan sesleniyorum. Tam bir dayanışma içerisinde olacağımızı gösterme vaktidir. İlgili bütün birimlerimizin terör karşısında etkin şekilde mücadele edeceğiz, hiç kimsenin tereddütü olmasın.

Bu saldırı kim tarafından yapılmışsa, kim destek vermişse ortaya çıkarılıp hukuka teslim edilecektir. Nefret, intikam dili kullananlara karşı birliğimizi koruma günleridir. Hangi siyasi görüşte olursanız olun gelin teröre karşı omuz omuza verelim ve bizden farklı düşünenlere çok daha fazla hoşgörülü olalım.

 

 

TERÖRE KARŞI ORTAK BİR ÇAĞRIDA BULUNALIM

Siyasi liderlere de çağrı yapıyorum. Terörü yapana göre, mağduruna göre değerlendirmeyelim

Hepsi mağdurdur hukukunu korumak hepimizin vazifesidir. Terörü yapan kimse suçludur.

Teröre karşı ortak bir çağrıda bulunalım. Sayın Bahçeli ve Kılıçdaroğlu ile görüşmeyi planlıyorum.Terörün bir kısmını meşru gösterip verileri ortada yokken halkı tahrik edecek açıklamalar yapmak intikam dili kullanmak kimseye yakışmaz.

AK PARTİ GENEL BAŞKANI OLARAK HİTAP ETMİYORUM

Gün konuşma, bir araya gelme günüdür, ortak bilinçle hareket etme günüdür. Siyasi parti liderlerine AK Parti Genel Başkanı olarak hitap etmiyorum. Başbakan olarak tam da bugün demokrasiyi korumanın hepimizin ortak sorumluluğu olduğunu hatırlatmak istiyorum. Nefret, intikam söylemine kesinlikle kapılmamaları yönünde çağrıda bulunmayı gerekliliği görüyorum. Medyamıza bir kere daha çağrıda bulunuyorum. Terör panik havası estirmek için bir çok görüntüyü sanal ortamda sosyal ortamda ortaya atabilirler. Bunlara karşı ortak tavır alalım. Bugün taziye mesajı yayınlayan bütün ülkelere teşekkür ediyoruz. Teröre karşı durma günüdür. İster DEAŞ, DHKP-C ister PKK, ister IŞİD olsun hepsi teröristtir. Omuz omuza vermemize ve gelecekle ilgili olarak terörden azade bir dünya kurmamıza vesile olur. Vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Ülkemizin, milletimizin, ailelerin başı sağolsun.

BU HÜKÜMET AK PARTİ HÜKÜMETİ DEĞİL

(Demirtaş ve Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları hakkında ne düşünüyorsunuz? sorusuna) Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarını bugün için doğru bir çağrı olarak değerlendiriyorum. Bu hükümet AK Parti hükümeti değil. Millet hiç birimize tam sorumluluk vermedi. Hükümet kurma imkanı olmayınca zorunlu hükümet kuruldu ülke hükümetsiz kalmasın diye… Daha biz bakanlık teklifinde bulunmadan CHP ve MHP katılmayacağını belirtti. Siyasi polemik yapmak istemem böyle bir günde.  Kılıçdaroğlu ve Bahçeli katılsaydı bu yükü omuz omuza kaldırırdık.  İkisi ile de görüşmeyi düşünüyorum. Keşke bugün hep beraber olabilseydik böyle zorlu günlerde bu süreçte AK Parti, MHP ve CHP ve anayasal zorunluluktan HDP ile bir arada olabilseydik. Bu çağrıyı olumlu görüyorum, kendisiyle görüşmeye hazırım.

DEMİRTAŞ'IN YAPTIĞI AÇIK TAHRİKTİR

Tek tek görüşmelerde Demirtaş’a farklı bir tutum takınmayı düşünmüyordum ama bugün yaptığı açıklama sonrası herkesin yüzündeki maskenin nasıl düştüğünü gördünüz. Bu nasıl bir anlayıştır, 'devlet yaptı' diyor. 3 aydır şehit edilen onca askerimiz varken, siviller varken onları görmezden gelip bugün bu saldırıyı yapanlar konusunda hükme varıp bir de devleti suçlu göstermek bir genel başkana yakışmaz. Yaptığı açık tahriktir, yine aynı oyunun içinde. PKK onların hayatını karartan bir yapıdır. Halkı sokağa dökmeye çalışıyor. Halkımızı yüreğimin derinliklerinden sesleniyorum lütfen tahriklere kapılmayın. Her türlü güvenlik tedbirini alacağız ama en büyük güvencemiz halkımızın sağduyusudur.

BU HAİNCE CİNAYETİ İŞLEYEN KİMSE GEREĞİ YAPILACAK

Bu haince cinayeti işleyen kimse gereği yapılacak. Diyarbakır’da da Suruç’ta da suçlular yakalandı, Demirtaş 'yakalanmadı' diyor, yakalandı hukuka teslim edildiler. Hiçbir terör olayının üstü örtülmemiştir. Biz DEAŞ mevzilerini 23 Temmuz’da hedef aldık. Cezalandrıcı bir dil kullandık. 32 vatandaşımızın cinayetinin arkasında DEAŞ vardı cezalandırdık. Cezalandırmaya da devam edeceğiz. Dikkatleri farklı yere çekmek kimsenin işine yaramaz. Böyle bir saldırıyı yapma kapasitesine ait yapılar belli…. PKK, DEAŞ, DHKP-C… Soruşturma kapsamlı bir şekilde yürütülüyor.

İSTANBUL VE ANKARA'DA CANLI BOMBA YAKALANDI

İstanbul ve Ankara’da canlı bomba yakalandı. Terörle mücadele çok kapsamlı bir mücadeledir. Kamu oyu ile paylaşılmaz çünkü takibi gereken bir olaydır.

TARİHİMİZİN EN KÖTÜ OLAYLARINDAN BİRİ

(Güvenlik eksikliği var mı? Canlı bombalar ne zaman yakalandı? sorusuna) Güvenlikle ilgili bütün arkadaşlarımı konuta çağırdım bilgi aldım. Böyle bir olay tarihimizin en kötü olaylarından biridir. Özellikle bugün derin bir hüzün yaşamamız dışında gerekli çalışmalar yürütülür. Herhangi bir eksiklik söz konusu ise gerekli tedbirleri alır, ihmal söz konusu ise gerekli adımları atarız.

O ALAN MİTİNG ALANI DEĞİLDİ

Olay mitingin olacağı meydanda olmuyor.  O alan miting alanı değildi.

ÖN İNCELEME YAPILIYOR AMA KİŞİLER TEK TEK ARANMIYOR

Herhangi bir bombaya karşı orada da ön inceleme yapılıyor ama kişiler tek tek aranmıyor. Anlaşılan o ki ortaya çıkacak ama bu grup içine sızmış canlı bomba olarak patlamayı gerçekleştiriyorlar. İncelemeler bitince gerekli tedbirler alınır. Türkiye’ye fedailer gönderileceği ve kaos yaratılacağı bilgileri istihbaratımıza ulaşmıştı. Talimatlar verildi, önlemler alındı. Daha çok DHKP-C'li canlı bomba İstanbul’da yakalandı. Ankara’da yargı mensuplarına saldırı hazırlığında yakalandı. Çok kapsamlı bir terör saldırısının Türkiye’yi hedef aldığı görünüyor. Türkiye’de bir kaos yaratılmak isteniyor. En büyük güvencemiz halkımızın sağduyusudur.

HUKUKİ OLARAK HER AN HESAP VERMEYE HAZIRIZ

Demirtaş’ın açıklamalarında vahim bir durum var. Hukuki olarak her an hesap vermeye hazırız. Bizim elimize ne takılacağına halk karar verir.  Terör örgütüne sırtını dayayanlar, insan canını yok sayanlar, barış deyip arkasından hamile eşinin yanında polisi şehit edenlere karşı sesini çıkarmayanlar,  halk tarafından manen kelepçelenmiştir.

DEMİRTAŞ'IN VİCDANI KELEPÇELENMİŞTİR

Demirtaş’ın vicdanı kelepçelenmiştir. Hesap sorulacaksa buradayım, her yerdeyim, Ankara’dayım İstanbul’dayım. Halkı devlete kışkırtıyorsa bunlar sorgulanacaktır. Hiçbir siyasi böyle bir saldırı karşısında devleti suçlamaz, teröristleri suçlar. Demirtaş’ın meselesi bu vatandaşların hüznünü paylaşmak değil. Meselesi içimizdeki yangını ülke yangınına çevirmek. Demirtaş’ın ikili dilini HDP’ye oy veren vatandaşlarımız da görecektir. Bizi caydıracağını düşünüyorsa, tedbirlerimizi erteleyeceğimizi düşünüyorsa yanılıyor. Kim eline silah alırsa, bomba gönderirse mücadelemiz sonuna kadar sürecek, kararlıyız. Anayasal görevi yerine getiren Başbakan olarak konuşuyorum. Bu ülke hepimizin, tahriklere kapılmayın. Teröristlere karşı da omuz omuza olunuz. Bütün bu karanlık günler geçer ama demokrasimiz yaşayacaktır."

 

Kaynak: Odatv.com

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@