29 Ekim kutlamaları bu yıl farklı olacak

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında bu yıl değişiklikler olacak. Törende ilk kez uygulanacak farklı uygulamalara yer verilecek

Haberler 26.10.2015, 23:15
29 Ekim kutlamaları bu yıl farklı olacak

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, 29 Ekim  kutlamaları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 28 Ekim'de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde vatandaşlarla bir araya geleceği resepsiyonla başlayacak. 
 
81 ilden, herhangi bir unvan taşımayan vatandaşların katılacağı  resepsiyonda, her ilden ortalama 10 kişi bulunacak. Yaklaşık 800-900 kişinin  katılacağı etkinlik kapsamında, davetliler Külliye'yi gezecek, Cumhurbaşkanı  Erdoğan ile bir araya gelecek. 
 
Cumhuriyet Bayramı günü ise Anıtkabir ziyaretinin ardından  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Külliye'de kutlamaları kabul edecek. Devlet erkanının  Erdoğan'a tebriklerini sunacağı tören için TBMM'de temsil edilen tüm siyasi  partilerin genel başkanlarına ve milletvekillerine davetiye gönderildi. 
 
AKM törenindeki ilkler 
 
Atatürk Kültür Merkezi tören alanında düzenlenen cumhuriyet bayramı kutlama programında bu yıl bir çok değişiklik yapıldı. Daha çok sivil çizgideki  etkinliklerle gerçekleştirilecek törende, asker bu yıl ilk kez tank, top, uçak  gibi araçlarla değil personel açısından çok daha güçlü ve kalabalık bir şekilde  temsil edilecek. 
 
Tören programındaki bir diğer değişiklik ise geçmiş yıllarda çeşitli  gösteriler gerçekleştiren öğrencilerin yerini profesyonel ekiplerin almasıyla  gerçekleşecek. Halk oyunları gösterileri, Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera  ve Bale sanatçıları tarafından sunulacak. 
 
Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile Kültür ve Turizm Bakanlığı  Devlet Çok Sesli Korusu ilk kez törenlerde yer alacak. 150 kişilik bir ekip, ilk  olarak İstiklal Marşı'nı seslendirecek. Dördü Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tören  alanındaki yerini almasından önce, ikisi sonra olmak üzere altı eser çalınacak. 
 
Türk Hava Kurumu'ndan "wingsuit" diye bilinen özel kıyafetli pilotlar,  Solotürk ve atlı okçuların da özel gösteri sunacağı törende, Cumhurbaşkanlığı  Muhafız Alayı tüfek gösterisi gerçekleştirecek. 
 
Geçit törenine ilk kez yabancılar da katılacak 
 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da vatandaşlara hitap edeceği etkinlikte,  geçit töreninde de bazı değişiklikler yapıldı. 
 
Geçit törenine, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının  Türkiye'de öğrenim imkanı sağladığı yabancı öğrenciler kendi ülke bayraklarıyla,  Türkiye'nin 7 bölgesinden yerel kıyafetli ekipler, atlı okçular, emniyet  teşkilatından Polis Meslek Yüksekokulu ve Özel Harekat Birliği temsilcileri, afad Kurtarma Timi, UMKE, Kızılay gönülleri gibi bazı devlet kurumları ilk kez  katılacak. Madalya kazanmış milli sporcular, öğrencilerin de bulunacağı geçit  töreninde, gaziler en ön sırada yerini alacak. 
 
Mehteran Takımı da ilk kez bu yıl 300 kişilik dev bir kadroyla mini  konser verecek. 
 
Kutlamalara katılacak başta çocuklar olmak üzere vatandaşlara,  Cumhurbaşkanlığı ekiplerince ikramda bulunulacak. 
 
Törendeki etkinlikler, büyük boyutlu ekranlardan izlenebilecek 
 
AKM'deki törenler için teknik açıdan da en üst düzeyde hazırlık  yapıldı. Törendeki gösteriler, alana kurulan büyük boyutlu ekranlardan  izlenebilecek. 
 
Türk Hava Kurumu'dan "wingsuit" pilotlarından birinin kamerasından  çekilen görüntüler de tören alanında kurulacak ekranlara yansıtılacak. 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKM'deki törenin ardından, Cumhurbaşkanlığı  Külliyesi'nde resepsiyon verecek. Resepsiyona devlet erkanı, sanatçılar, iş  dünyası temsilcileri, basın mensupları, sporcular da katılacak. 
 
Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla ayrıca bu yıl özel bir logo tasarlandı,  özel gün pulu basıldı. 

Kaynak: vatan

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@