24, 25, 26 ve 27 Ocak 2023 hava durumu raporu! Meteoroloji uyardı

2023 Ocak ayının son günlerine doğru yaklaşırken, yağışsız ve sıcak havanın ardından şimdi de Balkanlar üzerinden soğuk hava dalgasının gelmesi bekleniyor. Meteoroloji’den bazı iller için uyarı yapıldı. Peki, yurt genelinde hava durumu nasıl olacak?

24, 25, 26 ve 27 Ocak 2023 hava durumu raporu! Meteoroloji uyardı

Uzun zamandır hava sıcaklıklarının normalin üzerinde seyretmesinden sonra Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden beklenen o uyarı geldi. Balkanlardan soğuk hava dalgasının gelmesi beklenirken, sonunda kış kendini hissettirmeye başlayacak. İşte yurt genelinde hava durumu…

İstanbul’a kar yağacak mı?

Uzman isimlerin yaptığı açıklamalara göre; İstanbul’da 24 Ocak 2023 tarihinden sonra kar yağışı bekleniyor. Önümüzdeki günlerde hava sıcaklıklarının düşmesi ve yağışların başlayacağı öngörülüyor. Uzmanların yaptıkları değerlendirmelere göre Balkanlar üzerinden gelen soğuk hava dalgası ile birlikte hava sıcaklıklarının 27, 28 ve 29 Ocak tarihleri arasında ciddi anlamda düşmesi bekleniyor.

Ocak ayının sonunda kar bekleniyor

Uzmanların değerlendirmelerine göre; yaklaşık 10 günlük bir soğuk hava dalgasının etkili olacağı düşünülüyor. Ocak ayının sonuna doğru başlayacak bu soğuk hava dalgası ile birlikte kar yağışını da getireceğini ancak bu soğuk hava dalgasının ne kadar etkili olacağı da o anki hava durumuna bağlı olarak değişebileceği de belirtiliyor. 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü uyardı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Kırklareli, Edirne, Tekirdağ, Balıkesir ve Çanakkale için turuncu renk koduyla şiddetli rüzgar ve fırtına uyarısı yaptı. Aralarında İstanbul, İzmir ve Bursa’nın da yer aldığı, sarı renk koduyla uyarı yapılan 15 ilde de şiddetli rüzgarların olması bekleniyor. 

Kar neden yağmadı?

Ocak ayının sonuna doğru gelirken sıcaklıkların normalin üstünde seyretmesi ve yağışların olmamasının sebebi de vatandaşlar tarafından merak edildi. Uzmanlar, blokaj sebebiyle soğuk hava ve kar yağışının yön değiştirdiğine işaret etti. “2022’nin sonu ve 2023’ün başının son yıllara göre oldukça sert geçeceğini söylemiştik ama bu sene Grönland Blokajı oluştu. Bu blokaj yüzünden pek çok hava kütlesi Türkiye’ye gelemedi. Yani tam geliyorken yön değiştirdi ve dolayısıyla Türkiye’nin önünde adeta bir set gibi durdu” ifadeleri kullanıldı.

SONRAKİ HABER