23 Nisan'da Her Yer Kapanacak Mı? 3 Günlük Tam Kapanma İddiası

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın haftasonu öncesine denk gelmesi ve vaka sayılarının istenilen seviyelere düşmemesi nedeniyle tam kapanma iddiaları gündeme geldi. 3 günlük süreçte kalabalık ortam oluşturabilecek tüm ortamların kapanabileceği öngörülüyor.

23 Nisan'da Her Yer Kapanacak Mı? 3 Günlük Tam Kapanma İddiası

Salgınla mücadele kapsamında tam kapanma yada tam kısıtlama iddiaları gündemden düşmüyor. Vaka sayılarının 60 bin üzerine çıktığı, çok sayıda ülkenin Türkiye'yi çok riskli ülke olarak belirlediği bu dönemde hükümet vaka sayılarının azalması adına ek önemler almaya çalışıyor. Son olarak Ramazan ayının başında açıklanan kararlar ile salgın ile mücadele de kısmi kısıtlama dönemine geçilmişti. Kısmi kısıtlama ile vatandaşlar için sokağa çıkma yasağı 19.00'a çekilmiş işletmelerin çalışma şekilleri yeniden düzenlenmişti. 

3 GÜNLÜK TAM KAPANMA MI GELİYOR?

Vaka sayılarında yaşanan artış ve tedbirlerin henüz rakamlara yansımamış olmaması yeni iddiaların basında yer almasına neden oldu. Kısıtlamalar ve kapanmaya dair son iddia Hürriyet'ten Erdinç Çelikkan'dan geldi. Ünlü gazeteci son yazısında 3 günlük tam kapanma olabileceği üzerinde durdu. 

Çelikkan tam kapanmaya dair yazısında alınabilecek karara dair "Cuma gününe denk gelen Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, resmi tatil olduğu için Türkiye genelinde hafta sonunu da içine alan üç günlük sokağa çıkma yasağının uygulanabileceği iddiası konuşuluyor. Kulislerde henüz böyle bir durumun olmadığı ancak Bilim Kurulu'nun tavsiyesi ve İçişleri Bakanlığı'nın ek bir genelgesiyle bu yönde sürpriz bir kararın da alınabileceği ifade ediliyor." ifadelerine yer verdi. 

Sokağa Çıkma Yasağı Verilmesi Durumunda

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda sokağa çıkma yasağı kararı çıkması durumunda, bayramın 2020 yılında olduğu gibi evlerden kutlanılması bekleniyor. Anıtkabir'de düzenlenmesi planlanan törenler ise sınırlı sayıda kişiyle, TBMM Başkanı Mustafa Şentop başkanlığında devlet erkanının katılımıyla yapılabilecek. 

BİR SONRAKİ KABİNEDE DAHA SERT YASAKLAR BEKLENİYOR

Tam kapanmaya ilişkin yazıda ayrıca önümüzdeki hafta gerçekleştirilecek Kabine Toplantısından daha sıkı kararlar çıkabileceği yazıda yer aldı. Çelikkan yazısının bu bölümünde gündemde olan iddialara dair "Kabinede, kalabalık yerler ve AVM'lerin kapatılmasına yönelik yeni kararların alınabileceği kaydediliyor. Bu nedenle Ramazan Bayramı'nda 4 günlük sokağa çıkma yasağı da seçenekler arasında." ifadelerini kullandı. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@