2021 Yaz Aylarında Okul Olacak Mı, Öğrenciler Yaz Tatilinde Okula Gidilecek Mi?

Türkiye'de eğitim alanında koronavirüs süreci nedeniyle meydana gelen aksamalardan dolayı milyonlarca veli ve öğrenci 2021 yaz aylarında okulların devam edip etmeyeceğini merak ediyorlar. Milli Eğitim bakanı Ziya Selçuk bir açıklama yaparak 2021 yaz aylarındaki eğitim planlamasının nasıl olacağını duyurdu.

2021 Yaz Aylarında Okul Olacak Mı, Öğrenciler Yaz Tatilinde Okula Gidilecek Mi?
Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de koronavirüs salgını nedeniyle eğitim büyük bir oranda aksama ile karşı karşıya kaldı. Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda eğitimler çeşitli yollarla devam edilmeye çalışılsa da öğrenciler ciddi anlamda derslerin geri kaldılar.

2021 YAZ AYLARINDA OKUL OLACAK MI?

Okullarda yüz yüze eğitimin yapılaması ve uzaktan eğitim yoluyla da ancak sınırlı düzeyde eğitim verilebilmesinden dolayı öğrenciler ve veliler şu anda 2021 yaz aylarında okulların devam edip etmeyeceğine dair büyük bir merak yaşamaya devam ediyorlar. Gerçekleşen aksamaların ne şekilde giderileceğine dair tüm gözler Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a çevrildi. Bakan Ziya Selçuk öğrencilerin ve velilerin meraklarına son verecek açıklamayı yaptı.

BU YAZ OKUL VAR MI?

Yazın okul olacak mı sorusunu yanıtlayan Bakan Ziya Selçuk, “Bizim uzaktan eğitim yollarımızın ana odağı olan EBA televizyonumuzda geçen yaz yayınlar hiç durmadı. Bunun yanında EBA internetimizde de herhangi bir ara verilmedi. Küresel salgının olumsuzluklarının yanında eğitim niteliğini arttırmak için bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Elbette sorunlarımız var,elbette eksikliklerimiz oluyor. Dünyanın başına gelmiş bu sorunlarla bizler de ülkemiz adına mücadele veriyoruz. Sorun varsa çözülür diyerek görevimizi, ödevimizi yapıyoruz.” dedi.

OKULLAR TEKRAR KAPANACAK MI?

Koronavivirüs vaka sayısının 29 bini aşması nedeniyle okullar tekrar kapanacak mı merak ediliyor. Konu ile ilgili henüz resmi bir açıklama yok ancak Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, daha önce okulları dönem sonuna kadar açık tutacaklarını açıklamıştı.

YAZ TATİLİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

2021 Yaz tatili Bakan Ziya Selçuk'un belirttiği gibi 2 Temmuz'a kadar sürdüğü takdirde öğrenciler karnelerini bu tarihte alacak.

15 Haziran'da sona ermesi beklenen eğitim öğretim yılı böylelikle 17 gün uzamış olacak.BAKAN ZİYA SELÇUK'TAN YÜZ YÜZE EĞİTİM AÇIKLAMASI

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yüz yüz eğitimde ilk ve ortaokullarda yüzde 80'in üzerinde katılım olduğunu açıkladı. Selçuk ayrıca, korona virüs aşısı olan öğretmenlerle ilgili olarak, "Sanırım 80 küsur bin öğretmeniz zaten aşılandı. Öncelik olarak başlandı. Tedarik süreci hızlandığında, aşı süreci de hızlanacak" ifadelerini kullandı. Ayrıca Selçuk, ara tatil olmadan eğitimin 2 Temmuz'a kadar devam edeceğini duyurdu. "Özel okullarda KDV indirimi sürecek mi?" sorusuna Bakan Selçuk, "2021-2022 eğitim dönemi için Maliye Bakanlığı ile görüşüyoruz." yanıtını verdi.

KARNELER 2. DÖNEM NE ZAMAN VERİLECEK ?

Bakan Selçuk, okulların 2 Temmuz'a kadar eğitim vermesine yönelik çalışmaların ardından, karnelerin ne zaman verileceğine dair oluşan soru işaretlerine açılık getirdi.

Karnelerin belirli bir tarihi olduğunu dile getiren Selçuk, "Örneğin lise veya ortaokul öğrencilerinin nisan sonunda notlarının tamamlanmasını bekleriz. Ondan sonra karneyle ilgili çalışmalar başlar. Liselerde daha karne vermedik. Bu duruma göre nasıl bir ihtiyaç doğarsa, şunu net söylemem lazım. 'Önceden bir şey söylüyoruz da bunu asla değiştirmiyoruz.' gibi bir durumumuz yok. Karnenin tarihini de ona göre düzenleriz. Duruma bir bakmamız lazım. Süreci izlememiz lazım. Vakalara ilişkin tabloda çok daha farklı bir durum ortaya çıkacak ve biz yeniden kararlarımızı yeniden gözden geçirmek durumunda kalacağız." diye konuştu.

Selçuk, karnelerin 1-2 hafta önce veya sonra verilmesinin kendileri açısından çok büyük problem olmadığını dile getirerek, "Bizde üniversite sınavını kazanmış fakat geçen sene lise mezuniyetinin notlarıyla ilgili sorumluluk dersi olduğu için henüz daha karnesini alamamış binlerce çocuk var." dedi.

LİSE SINAV TARİHLERİNDE DEĞİŞİKLİK!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB),liselerde hazırlık, 9, 10, 11. sınıf öğrencilerinin 29 Mart'tan itibaren başlatılması planlanan yüz yüze sınavlarının, 3 Mayıs'tan itibaren yapılmaya başlanacağını bildirdi.

Liselerde hazırlık, 9, 10, 11. sınıf öğrencilerinin 29 Mart Pazartesi gününden itibaren başlatılması planlanan sınavları, en erken 3 Mayıs Pazartesi gününden itibaren yapılmaya başlanacak.

Lise son sınıfların sınavları devam edecek ve 16 Nisan Cuma gününe kadar tamamlanacak. Lise son sınıflarda öğrenim gören öğrencilerin 2020-2021 eğitim ve öğretim yılına ilişkin tüm iş ve işlemleri en geç 28 Mayıs'a kadar tamamlanacak.

İSTEĞE BAĞLI EĞİTİM!

2021 yaz aylarına dair değerlendirmelerde bulşunan Bakan Ziya Selçuk, “Yaz da olsa, akşam da olsa, hafta sonu da olsa bizim her türlü eğitim platformumuz açıktır ve açık olmaya devam edecektir. 2021 yaz aylarında imkanlar uygun olursa gençlik merkezlerinde, okullarda, kamplarda her yerde eğitime devam etmek için hazırlanıyoruz. Ancak bu yanlış anlaşılmasın. Yazın olacak eğitim zorunluluk içermeyecek. Kimin ihtiyacı varsa biz onların eğitimlerini almalarını sağlayacağız. Bunun planlamalarını yapıyoruz, öğrencilerimize eksikliklerini gidermek için çeşitli fırsatlar sunacağız. Tabiki karar velilerin olacak. Dileyen velilerimiz çocuklarını bu eğitimlere göndermeyebilirler.” ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un bu açıklamasının ardından 2021 yaz aylarında okullarda zorunlu bir eğitim olmayacağı da kesinleşti. İsteğe bağlı olarak velilerin ve öğrencilerin kararıyla destek eğitimleri verilecek.

Kamugundemi.com
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@