2015-Mart Açlık ve Yoksulluk Sınırı Belli Oldu

Türkiye Kamu-Sen tarafından yapılan araştırma sonucu 2015 Mart ayı asgari geçim sonuçları açıklandı. Yapılan araştırmaya göre bir kişinin yoksulluk sınırı 2.076 TL , Dört kişinin a&c

Haberler 08.04.2015, 16:42
2015-Mart Açlık ve Yoksulluk Sınırı Belli Oldu

Türkiye Kamu-Sen tarafından yapılan araştırma sonucu 2015 Mart ayı asgari geçim sonuçları açıklandı.

Yapılan araştırmaya göre bir kişinin yoksulluk sınırı 2.076 TL , Dört kişinin açlık sınırı ise 4.219 TL olarak belirlenmiştir.

Türkiye İstatistik Kurumundan alınan bilgiler doğrultusunda asgari geçim sınırının Bir önceki aya göre %0.87 lik bir artış yaşandığı gözlenmektedir.

Ülkemizde asgari ücretin 950 TL olduğu ve yapılan araştırma sonucunda bir kişinin açlık sınırının 1.603 TL çıkması çok düşündürücü bir durum olmaktadır.

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı beslenebilmesi için günlük 35 TL sadece gıda alışverişine harcaması gerektiği ve dört kişilik bir ailenin mutfak harcamasının 1.050 TL olması gerektiği vurgulanmıştır.

Yapılan araştırma sonucu bir memurun maaşının %72.9 unu sadece gıda ve barınmaya ayırması gerektiği diğer ihtiyaçları içinde maaşının %27 sini kullanması gerektiği belirtildi. Bu oranında ortalama 600 TL civarında olduğu bu kalan para ile ailede bulunan herkesin ulaşım, sağlık, eğitim , haberleşme, giyim ve diğer zorunlu ihtiyaçlarına harcaması gerekmektedir.

Sendika tarafından yapılan açıklamada milyonlarca insanın geçim derdi içinde bir hayat sürmesine gönlümüz razı olmayacak dendi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@