2014 Yılında Kişi Başına 7.5 Kilo Makarna Yenildi

2014 yılında Türkiye 735 bin 832 ton makarna ihracatıyla, 1 milyon 750 bin ton ihracat gerçekleştiren İtalya’dan sonra ikinci sıra yer aldı.

Haberler 07.09.2015, 16:41
2014 Yılında Kişi Başına 7.5 Kilo Makarna Yenildi

ANKARA (ANKA) - 2014 yılında Türkiye 735 bin 832 ton makarna ihracatıyla, 1 milyon 750 bin ton ihracat gerçekleştiren İtalya’dan sonra ikinci sıra yer aldı.

Gıda sektörünün ihracat kapısı 23. Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı Worldfood, CNR Expo’da Türk gıda sektörünün uluslararası buluşma noktası olarak kapılarını açtı. Golda Gıda da, binden fazla gıda firmasının katıldığı fuarda bakliyat, bisküvi, makarna ve un üretiminde öncü firmalar arasında yer aldı. Sudan, Dubai, Japonya, Almanya ve 85 ülkeye ihracat gerçekleştiren Golda Gıda, bu sayıyı yüze çıkarmak istiyor.

Uzak Doğu ve Amerika gibi büyük pazarlara da girmeyi hedefleyen Golda Gıda,  138 milyonluk gelirle İSO’nun ilk 500 sanayi kuruluşu listesinde yer alıyor. Golda Gıda, 2014 yılında Türkiye 735 bin 832 ton makarna ihracatıyla, 1 milyon 750 bin ton ihracat gerçekleştiren İtalya’dan sonra ikinci sıra yer aldı. Firmadan yapılan açıklamada, “Özellikle Avrupa Birliği ülkelerindeki kota uygulaması sebebiyle ihracat rakamlarındaki kısıtlanmalara bu yıl bir de devalüasyon eklendi. Türkiye’nin AB ülkelerine yaptığı makarna ihracatı Temmuz ayı itibariyle kotaya takıldı” ifadeleri kullanıldı.

-“EKMEKTEN SONRA İLK SIRADA YER ALIYOR”-

Dünya makarna pazarında önemli söz sahibi olan Türkiye’nin ihracat rakamlarıyla ilgili bilgi veren Golda Gıda İhracat Müdürü Özlem Çatav Tüylek, “Bugün buğdaydan yapılan sanayii ürünleri içerisinde makarna, üretim miktarı ve beslenmedeki önemi bakımından ekmekten sonra ilk sırada yer alıyor. Ancak son yıllarda dünyada buğdayın makarna şeklinde tüketimi, ekmek şeklinde tüketimine oranla her geçen gün artış gösteriyor. Makarnanın bu kadar yaygın olmasının nedeni, uzun süre muhafaza edilebilmesi, çeşitliliği, kolayca hazırlanması, lezzeti, besleyici ve ekonomik bir gıda maddesi olması” diye açıkladı.

-“KOTA UYGULAMASINA RAĞMEN MAKARNA İHRACATI HER YIL ARTIYOR”-

Golda Gıda İhracat Müdürü Tüylek, 2014 yılında Türkiye’de kişi başına 7,5 kg. makarna tüketildiğini  ve kota uygulamasına rağmen makarna ihracatının her yıl arttığını şöyle açıkladı:

"Dünyada ise 2014 yılı rakamlarına göre kişi başı makarna tüketiminde 26 kg. ile İtalya ilk sırada yer alıyor. İtalya’yı 13 kg ile Venezuela, 11.9 kg ile Tunus izliyor. Dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşanan devalüasyonlar ihracat rakamlarının düşmesine sebep oldu. Avrupa Birliği’nin makarna ihracatında Türkiye’ye uyguladığı kota da satış rakamlarımızı çok sınırlıyor. AB ülkelerine ihracat Temmuz ayı itibariyle kotaya takıldı. Yani biz satışlarımızın sadece yılın ilk sekiz ayında yapabiliyoruz ve kalan dört ayda Avrupa ülkelerine satış gerçekleştiremiyoruz. Tüm bu etkenlere rağmen Türkiye’nin makarna ihracatı her geçen yıl artıyor. Golda olarak da geçen yılki ihracat rakamlarımızı korumaya çalışıyor ve tüm planlamalarımızı 2016 yılı odaklı olarak gerçekleştiriyoruz. Özellikle bu yıl yapmayı planladığımız yatırımların bir kısmını önümüzdeki yıl içerisinde gerçekleştirmeyi hedefliyoruz." (ANKA)

(HND/ORH)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@