200 Bin İşçi İçin Toplu Sözleşme Süreci Hazırlıkları Başladı

ANKARA (ANKA)- Türk-İş, 200 bin işçiyi ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinin çerçevesini belirleyecek olan talepleri  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e sundu. 2015 -2017 yılını toplu iş sözleşmesi görüşmel

Haberler 27.04.2015, 21:15
200 Bin İşçi İçin Toplu Sözleşme Süreci Hazırlıkları Başladı

ANKARA (ANKA)- Türk-İş, 200 bin işçiyi ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinin çerçevesini belirleyecek olan talepleri  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e sundu.

2015 -2017 yılını toplu iş sözleşmesi görüşmelerini kapsayacak olan çerçeve  protokolünün ilk toplantısı  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in başkanlığında gerçekleşti. Toplantıya Türk- İş Başkanı Ergün Atalay ve işveren sendikaların temsilcileri katıldı.

Çelik konuşmasına, kamuda 2015 yılında yürürlüğe girecek olan toplu sözleşme kapsamında yaklaşık 200 bin işçinin bulunduğunu ve toplamda 166 adet toplu iş sözleşmesi gerçekleştireceklerini belirtti. Çelik, 20 işkolunun 16’sında kamu işveren sendikaları ile işçi sendikaları arasında toplu sözleşme görüşmelerinin yürütüleceğini vurguladı. Çelik, belli periyotlarla bir araya gelinerek taleplerin değerlendirileceğini  söyledi.   

Türk-iş Genel Başkanı Ergün Atalay, Kamu Kesimi Toplu İş sözleşmesi önerilerini şu şekilde sıraladı:

-2 bin 350 TL altındaki ücretler 2 bin 350 TL’ye yükseltilecek.31 Aralık 2014 tarihinde  işyerinde çalışan işçilerin ücretlerine 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren yüzde 15 ücret zam yapılacak. 31 Aralık 2015 tarihinde işyerinde çalışan işçilerin ücretlerine 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren 1 Ocak 2015- 31 Aralık 2015 dönemi enflasyon oranında dört puan ilavesi ile bulunacak oranda zam yapılacak. Tolu iş sözleşmesinin birinci ve ikinci yıllarında işçilerin yıl botunca ödeyecekleri gelir vergisi oranı yüzde 15’dir. Yüzde 15’i aşan vergiler işveren tarafından karşılanacak. Enflasyon oranının belirlenmesinde 2003=100 Temel Yılı Türkiye İstatistik Kurumu Türkiye Geneli Tüketici Fiyatlar Endeksi kullanılacak.

-SOSYAL YARDIMLAR-

Sosyal yardım 275 TL (ay); yemek parası 10 TL(gün); aile ve çocuk yardımı, devlet memurlarına verilen miktarda;  giyim 150 TL(yıl).

Bu  sosyal yardımlardan yüksek olanlar aynı miktarda artırılır. Yer almayan sosyal yardımlara ücret zamları oranında zam yapılacak. Bu sosyal yardımlar 2. yılda ücret zamları oranında aynı tarihte artırılacak.

İşyeri, işletme, işkoluna  özgü sorunlar toplu iş sözlenmesinin tarafları arasında görüşülerek sonuca bağlanacak.

-ALT İŞVEREN (TAŞERON) SORUNLARI-

Alt işveren (taşeron) işçilerinin başından itibaren asıl işverenin işçisi olduklarına ilişkin yargı kararları derhal uygulanacak. Kamu kesiminde iş almış alt işverenlerin işyerleri için Kamu İşveren Sendikaları tarafından  bağıtlanacak toplu iş  sözleşmelerinin koşulları bu protokole ek olarak düzenlenecek. Asıl işte çalışan taşeron işçileri daimi işçi kadrolarına geçirilecek.” (ANKA)

(MLT/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@