2 Yılda 200 Bin Litre Atık Yağ Toplandı

ANKARA (ANKA) - Yenimahalle Belediyesi’nin “Sakın dökmeyin!&rdq...

Haberler 09.10.2015, 09:50
2 Yılda 200 Bin Litre Atık Yağ Toplandı

ANKARA (ANKA) - Yenimahalle Belediyesi’nin “Sakın dökmeyin!” sloganıyla 2014 yılında başlattığı Bitkisel ve Hayvansal Atık Yağların Toplanması Projesi, çığ gibi büyüdü. Atık yağların bilinçsizce doğaya bırakılmasıyla ortaya çıkan tehlikeye dikkat çeken ekipler, 2 yılda 200 bin litre atık yağ topladı.

-1 LİTRE YAĞ 1 MİLYON LİTRE SUYU KİRLETİYOR-

Çevreci projeleriyle adından söz ettiren Yenimahalle Belediyesi, atık yağların doğaya verdiği zararın önüne geçebilmek için geçtiğimiz yıl kolları sıvadı. Konusunda uzman, lisanslı bir firma ile işbirliğine giden belediye, defalarca kullanılan kızartma yağlarının insan sağlığını tehdit ettiğine ve 1 litre bitkisel atık yağın 1 milyon litre suyu kirlettiğine vurgu yaptı.

Vatandaşları bilinçlendirmek ve atık yağların hem çevreye hem de insan sağlığına verdiği zararlara dikkat çekmek için broşürler bastıran belediye ekipleri, ayrıca geçen yıl ilçe genelindeki 54 muhtarlığa atık yağ bidonları dağıttı.

-PROJE AMACINA ULAŞTI-

Yenimahalle Belediyesi’nin büyük bir titizlikle yürüttüğü projeye ilçe halkının da desteği yoğun oldu. Kısa sürede amacına ulaşan projenin ilk yılında 107 bin litre, 2015’in Eylül ayı sonuna kadar ise 93 bin litre atık yağ toplayan ekipler, Yenimahalle halkına gösterdikleri duyarlılıktan dolayı teşekkür etti.

-5 LİTRE SINIRI-

5 litrenin altındaki atık yağların pet şişelerle muhtarlıklardaki atık yağ bidonlarına atılmasını isteyen belediye ekipleri, 5 litreden fazla yağların anlaşmalı firma tarafından vatandaşın evinden alınacağının altını çizdi. 5 litreden fazla yağ biriktiren vatandaşların 278 75 16 numaralı telefonu araması yeterli olacak. (ANKA)

(HM/ÖZK)

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@