2. İl İçi ve İl Dışı Açıklaması

Aydoğdu, bu yıl öğretmenler için ikinci il içi ve iller arası atama yapılıp yapılmayacağı konusunda, “Şu anda zor görünüyor” dedi.

Haberler 18.09.2015, 01:22
2. İl İçi ve İl Dışı Açıklaması

MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu'dan İkinci İl İçi ve İl Dışı Açıklaması

İkinci iller arası atama doğru değil

Bu atamadan osnra Türkiye’deki öğretmen doluluk oranı yüzde 90’lara çıktı. Büyükşehirlerde doluluk oranı yüzde 100 civarında. Genellikle kırsaldaki arkadaşlarımız büyükşehirlere gelmek istiyorlar. Biz bir kere eş ataması yaptık, oradan boşalan yerlere 37 bin öğretmen ataması yaptık, onlar da gittiler. Şimdi iller arası atama yaptığımız zaman buradan gidecek öğretmenlerimizin yerlerini dolduramayacağzı. Normalde biz her yıl mayıs ve haziran arasında birinci iller arası ve il içi atamaları yapıyoruz. Ama şu anda okulların açılaşcağı bu süreçte ikinci iller arasını yapmak bize doğru gelmiyor. İkinci iller arası ataması olacağını düşünmüyorum. Eş durumu atamalarını ise yaptık, ağustos ayında bize eş durumu atamasından başvuran öğretmenlerimizin bir sorunu kalmadı.

İkinci il içi ataması yaparsak kural haline gelir

Bazı büyükşehirlerde öğretmenlerimizin görev yerlerine mesafeleri 100-200 kilometreden fazla oluyor ve biz il içi atamalarda bu öğretmenlerimizi geri getiremiyoruz. Çünkü örneğin sınıf öğretmenliğinde doluluk oranı il merkezlerinde yüzde 100’ün üzerinde. 

Bu mesafede olan bütün arkadaşları il merkezine toplarsak, onlardan boşalan yerlerde derslerin hepsi boş geçecek. Hangimiz çocuklarımızın sürekli öğretmen değiştirmesini isteriz?  Ama sayın bakanımızın talimatı var, il içinde 90-100 kilometre üzerinde olan arkadaşlar için çalışma yapıyoruz, belli olduğunda kamuoyuna duyuracağız.  Şu anda ikinci iller arası atama zor gibi duruyor. Seneye olacak, her yıl yapılıyor. Biz geçen yıl iki kez il içi ve iller arası atama yaptığımız için bu yıl da iki kez isteniyor. Böyley aparsak bu bir kural haline gelecek ve altından kalkmamız mümkün değil.

Kaynak: MebPersonel

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@