2 gazeteye "zirve" yasağı

Olumlu cevap verilmedi...

Haberler 11.11.2015, 13:34
2 gazeteye

Antalya'da düzenlenecek olan G-20 zirvesini takip etmek isteyen Sözcü ve Zaman gazetesine izin çıkmadı.

Dünyanın en gelişmiş 20 ülkesinin liderlerini buluşturan G-20, bu yıl Antalya'da düzenleniyor. Zirveyi takip edecek basın mensupları için akreditasyonda Sözcü ve Zaman çalışanlarına izin çıkmadığı  öğrenildi.

Aralarında ABD Başkanı Barack Obama, Rusya Lideri Vladimir Putin, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in de yer aldığı dünya liderleri ile birlikte yaklaşık 3 bin gazetecinin takip etmesi beklenen zirve için Sözcü Gazetesi muhabirleri tarafından yapılan akreditasyon başvurusu yanıtsız kaldı. G20 sekretaryası ile birlikte Başbakanlık tarafından yürütülen akreditasyon işlemlerinde, Sözcü ve Zaman Gazetesi'ne herhangi bir geri dönüş olmadı. Sözcü Gazetesi'ne bugüne kadar Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katıldığı pek çok toplantıda da akreditasyon uygulanmış ve gazete temsilcileri toplantı alanına alınmamıştı.

3 BİN GAZETECİ İÇİNDE SÖZCÜ VE ZAMAN YOK

Zirve için günler öncesinde yapılan başvuruya rağmen, halen olumlu ya da olumsuz bir geri dönüş alınabilmiş değil. Zirveyi takip edebilmek için Başbakanlık tarafından verilen sarı basın kartı ile birlikte internet üzerinden bireysel başvuru yapılması gerekiyor.

Sözcü gazetesi, 5 ayrı başvurunun hiçbirine bugüne kadar, G20 akreditasyon merkezinden olumlu ya da olumsuz bir geri dönüş yapılmadığını açıkladı. Sözcü ve Zaman dışındaki başvuru yapan medya kuruluşlarının büyük bir kısmına ise olumlu yanıt verildiği belirtildi. Şu ana kadar 2 bin 700 gazeteciye alana giriş izni için akreditasyon verilmiş durumda. Bu sayının 3 bine ulaşması bekleniyor.

BELEK BÖLGESİ KAPATILDI

Bu yıl Türkiye’nin dönem başkanı olması nedeni ile ayrı bir öneme sahip olan zirve kapsamında yerli ve yabancı 3 bin basın mensubu için bir medya merkezi ve 2 otel ayrılmış durumda. Antalya’nın Belek Bölgesi’nde gerçekleşecek zirve için bölgedeki tüm oteller trafiğe ve vatandaşlara kapatılacak. Oteller bölgesine ise sadece akreditasyonu olan basın mensupları ve katılımcılar giriş yapabilecek. Alana giriş izni verilen gazeteciler ise sadece 15 Kasımdaki açılış töreni ile 13 kasımda gerçekleşecek ve iş dünyasının kalbinin atacağı B20 zirvesini yerinde izleyecek. Diğer programlar içinde oluşturulan medya merkezinden takip edebilecek.

Kaynak: Odatv.com

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@