2 Gazeteci Polisleri Hedef Göstermek Suçlamasıyla Hakim Karşısına Çıktı

ADANA, (DHA)- ADANA'da yerel gazeteci Aytekin Gezici ile Cihan Haber Ajansı muhabiri Abdullah Özyurt, bir eylemde kendilerini görüntüleyen polislerin fotoğrafını çekerek sosyal medyada yayınlayıp hedef gösterdikleri iddiasıyla hakim karşısına çıktı.

Haberler 03.11.2015, 17:03
2 Gazeteci Polisleri Hedef Göstermek Suçlamasıyla Hakim Karşısına Çıktı
ADANA'da yerel gazeteci Aytekin Gezici ile Cihan Haber Ajansı muhabiri Abdullah Özyurt, bir eylemde kendilerini görüntüleyen polislerin fotoğrafını çekerek sosyal medyada yayınlayıp hedef gösterdikleri iddiasıyla hakim karşısına çıktı.

Zaman Gazetesi eski Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı ile Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca'nın Aralık 2014'te gözaltına alınması nedeniyle aralarında gazetecilerin de bulunduğu bir grup eylem düzenledi. Bu eylem sırasında görüntü alan polislerin fotoğraflarını çeken Aytekin Gezici sosyal medyada 'Bugün cuma burası Adana beni fişlemeye çalışan polis kameralarını teker teker tespit ediyorum' başlığıyla paylaştı. Muhabir Abdullah Özyurt ise Gezici'nin paylaşımını kendi sosyal medya hesabı üzerinde paylaştı. Her iki gazetecinin evlerine polisler tarafından baskın düzenlenip arama yapılırken, Gezici hakkında 'Terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek' ve 'Devlet güvenliği ile ilgili belgeleri bulundurma' suçundan 8 yıla kadar, Özyurt hakkında ise 'Terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek' suçundan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle Adana 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ne dava açıldı.

SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİLER

Aytekin Gezici ile Abdullah Özyurt 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıktı. Gezici, yasal sınırlar çerçevesinde katıldığı basın açıklamasında polislerin katılanları taciz edecek şekilde tek tek ve yakın mesafede görüntülediğini öne sürerek, "Bu eylemin rahatsızlık doğurması neticesinde yasal hakkımızın engellendiğini düşünerek, ben de o arkadaşların fotoğraflarını çekerek, eleştiri amacıyla ve esprili bir dille sosyal medyada paylaştım. Nitekim emniyetteki ifadem sırasında yazdığım ve paylaştığım şeyleri bana okuyan görevli arkadaşlar da bunlara baktıkça tebessüm ediyordu. İddia edildiği şekilde görevli olan sivil polis memurlarını deşifre ederek hedef gösterme kastı ile yapmış olduğum bir hareket söz konusu değildir. Bu yönüyle herhangi bir suç kastı ile hareket etmem de düşünülemez. Bu yöndeki suçlamayı kabul etmiyorum" diye savunma yaptı. Abdullah Özyurt ise savunmasında şunları söyledi:

"Basın açıklamasında sivil giyimli, ancak polis olduklarını düşündüğüm kişilerin yüzlerimizi tek tek zumlayacak şekilde görüntü almaları nedeniyle basın açıklaması hakkımızın ihlal edildiğini ve fişlendiğimizi düşünmüştüm. Bunun sonucunda Aytekin Gezici tarafından paylaşılan ve içeriğinde herhangi bir isim, sıfat bulunmayan paylaşımları retweetledim. İddia edildiği şekilde terörle mücadele ile görevli kamu personelini deşifre etmek ve hedef gösterme gibi bir kastım yoktur."

Fotoğraflarının yayınladığını ileri süren 20 polis memuru da Gezici ile Özyurt'tan şikayetçi olurken, mahkeme heyeti eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@