195 Ülke Çölleşme İle Mücadele İçin Ankara'da Buluşuyor…

ANKARA(ANKA) - Dünyanın geleceğini tehdit eden ve insanları açlıkla, felaketlerle karşı karşıya bıra...

Haberler 10.10.2015, 10:40
195 Ülke Çölleşme İle Mücadele İçin Ankara'da Buluşuyor…

ANKARA(ANKA) - Dünyanın geleceğini tehdit eden ve insanları açlıkla, felaketlerle karşı karşıya bırakacak çölleşme tehlikesine karşı el ele veren 195 ülke, bu sürece “dur” demek için Ankara’da buluşuyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Birleşmiş Milletler (BM) Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi (UNCCD) 12. Taraflar Konferansı (COP 12) devlet başkanlarının, bakanların, parlamenterlerin, iş adamlarının, Sivil Toplum Kuruluşları temsilcilerinin ve delegasyonların katılımıyla 12 Ekim Pazartesi günü  
Ankara’da başlayacak. 

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bu kadar yüksek katılımlı bir BM UNCCD Taraflar Konferansı’nın, Türkiye’de ilk defa düzenleneceğini belirterek şunları kaydetti:

“Ülkemiz, tarihinde ilk kez bir BM Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi’nin Taraflar Konferansı’na ev sahipliği yapacak. UNCCD COP 12’de, sözleşmeye taraf 195 ülkeden katılımcılarla, çölleşme, arazi tahribatı ve kuraklık sorunlarına çözüm aranacak.”

BM’nin COP 12’yle, çölleşme ve erozyonla mücadeleyi dünya gündeminde tutup, UNCCD ‘nin uygulanabilmesi için ülkelerin gerekli çalışmayı yapmalarını teşvik etmek için bir araya geldiğini vurgulayan Bakan Prof. Dr. Eroğlu, “Toplantı neticesinde Afrika ülkeleri başta olmak üzere dünya ülkelerinde su ve gıda güvenliğini tehlikeye sokan arazi bozulmasının azaltılması ve bozulan arazilerin ıslahı için bağlayıcı kararlar alınması bekleniyor” dedi.

Konferans sonrası UNCCD COP 12’nin dönem başkanlığının 2 yıl süre ile Türkiye tarafından yürütüleceğini bildiren Bakan Prof. Dr. Eroğlu, şunları kaydetti:

“COP 12'nin dönem başkanlığı iki yıl süre ile Türkiye tarafından yürütülecek. Bu süre zarfında UNCCD 2008-2018 yıllarını kapsayan ‘UNCCD 10 Yıllık Strateji Belgesi’ni yenileyecek. UNCCD'nin yeni stratejisi Türkiye'nin COP Başkanlığı döneminde yenilenmiş olacak.”

COP 12’nin, sürdürülebilir kalkınma gündeminin önemli bir zaman kesitine denk geldiğine değinen Bakan Prof. Dr. Eroğlu sözlerine şöyle devam etti:

“Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Çölleşmeyle Mücadele Sözleşmesi’nin 2015 sonrası uygulamalarını etkileyecek. COP 12 Ankara Konferansı çıktıları da Paris Konferansı ve sonrası İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’ne katkı sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

COP 12’yle arazi tahribatının dengelenmesi konusunun küresel bir hedef haline gelmesini hedeflediklerini anlatan Bakan Prof. Dr. Eroğlu, toplantı neticesinde ortaya çıkacak güzel fikirlerin tabiatı ve çevreyi koruma şuurunu daha da artırması temennisinde bulundu.

Taraflar Konferansı etkinlikleri, 12-23 Ekim tarihleri arasında Ankara  ATO Congresium Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilecek. COP 12’yle ilgili ayrıntılı bilgi ve anlık gelişmeler tüm dünya ile www.unccdcop12.gov.tr internet adresinden düzenli olarak paylaşılıyor. (ANKA)

(HM/ORH)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@