17 Mayıs'ta Sona Erecek! Tam Kapanma Sonrası 3 Aşamalı Normalleşme Formülü

Tam kapanma süreci 17 Mayıs tarihinde sona erecek. Sokağa çıkma yasakları, işyerileri, pazarlar ve diğer tüm kısıtlamalar 17 Mayıs tarihinden itibaren yeni düzenlemeye göre uygulanacak. Peki yeni dönemde kısıtlamalar hangi şartlarla uygulanacak? Normalleşme nasıl başlayacak? İşte uygulanması planlanan normalleşme süreci

17 Mayıs'ta Sona Erecek! Tam Kapanma Sonrası 3 Aşamalı Normalleşme Formülü

Ramazan ayının ikinci haftasından itibaren uygulanan ve 17 Mayıs tarihine kadar devam edecek olan tam kapanma sürecinin ardından normalleşme adımları kademeli olarak atılacak. Merak edilen nokta ise kademli normalleşme adımlarında süreç nasıl işleyecek? İşte tüm merak edilenler. 

TAM KAPANMA DEVAM EDECEK Mİ? SORUSU YANITINI BULDU

Tam kapanma sürecine dair en merak edilen konu bu kısıtlamaların ne zamana kadar uygulanacağı. 

Vaka sayılarında yaşanan azalmalar rakamlara yansımış olsa da halen günlük sayıların 25 bin bandında olması, sürecin uzayabileceği iddialarını gündemde getirmişti. Bayramdan sonraki süreçte tam kapanma ve ek tedbirlerin uygulanabileceğinin basında daha sık yer almasının üzerine konuya ilişkin açıklama geldi. 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay katıldığı bir televiyon programında tam kapanmanın devam edip etmeyeceğini açıkladı. 

NTV canlı yayınına katılan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tam kapanma sürecine dair kararın gelişmelerin takip edilmesiyle alınacağını ancak hükümet olarak şuanda sürecin uzatılmasına yönelik bir bekletinin olmadığını söyledi. 

3 AŞAMALI NORMALLEŞME PLANI

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı alınan tam kapanma tedbirlerinin ne zaman ve nasıl sona ereceğine ilişkin Hürriyet'te bir yazı paylaşıldı. Hürriyet'te yer alan habere göre hükümet 3 aşamalı bir normalleşme süreci uygulayacak. 

1-) Normalleşmenin ilk adımı;

Türkiye'de 100 bin nüfusa düşen günlük vaka sayısı şu anda 400-500'ler civarında bulunuyor, hedef rakam ise bu sayının 100 civarına düşmesi. Bakanlığın beklentisi, 'tam kapanma' sürecinde hastane başvuruları ve günlük vaka sayısın da gözle görülür düşüş olması. Bu kapsamda ilk aşamada okulların açılması ve sınavların tamamlanması bekleniyor. 

2-) İkinci Aşama

İkinci aşamada, tek dükkan olarak tanımlanan kuaför, avukatlık bürosu ve küçük esnaf mekânlarının açılabileceği ifade ediliyor.

3-) Üçüncü Aşama Kısıtlamaların Esnetilmesi

Tam kapanma sürecinden normalleşme sürecine geçişin üçüncü aşamasını ise kısıtlamaların esnetilmesi oluşturuyor. Bu kapsamda işletmelerin açılması öngörülüyor. Bu süreçte kafe ve restoranların masa sınırlaması ve dış mekân şartıyla açılması bekleniyor. Ancak haftasonu ve akşam sokağa çıkma yasaklarının devam edebileceği ifade ediliyor. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@