17 Mayıs Pazartesi Normalleşme Takvimi! Tüm Sokağa Çıkma, Haftasonu Yasakları Değişti

İçişleri Bakanlığı'nın kademeli normalleşme takvimi açıklandı. İlan edilen takvim kapsamında kamu personellerinin çalışma saatleri, okullarda öğrenim süreci ve sokağa çıkma yasakları gibi düzenlemeler yer aldı. İşte 17 Mayıs tarihinden itibaren uygulanacak olan düzenlemeler.

17 Mayıs Pazartesi Normalleşme Takvimi! Tüm Sokağa Çıkma, Haftasonu Yasakları Değişti

İçişleri Bakanlığı'nın kademeli normalleşme takvimi açıklandı. Bakanlık önümüzdeki hafta başından itibaren vatandaşların hangi tedbirlere uymak zorunda olduklarını ilan etti. İçişleri Bakanlığı genelgesine göre sokağa çıkma yasağı, haftasonu yasağı ve diğer tüm esaslar bildirildi. 

SOKAĞA ÇIKMA YASAKLARI

Kademeli normalleşme döneminde; hafta içerisinde yer alan günlerde (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma) 21.00--5.00 saatleri arasında, hafta sonları ise Cuma günleri saat 21.00'den başlayıp, Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve Pazartesi günleri saat 05.00'de tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak süre ve günlerde üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamak amacıyla Ek'te belirtilen yerler ve kişiler kısıtlamadan muaf tutulacaktır.

MARKETLER VE İŞYERLERİ

Tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak Cumartesi-Pazar günlerinde bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek, vatandaşlarımız zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılara gidip gelebilecektir.

65 YAŞ ÜSTÜ 20 YAŞ ALTI KARARLARI

Aşı hakkı bulunmasına rağmen aşı olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ise hafta içi günlerde sadece 10.00-14.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecekler olup, hafta sonları tam gün sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olacaklardır.

OKULLARIN DURUMU

Halihazırda faaliyetlerine devam etmekte olan kreşlerle birlikte Milli Eğitim Bakanlığıyla yapılan değerlendirmeler çerçevesinde kademeli normalleşme döneminde anaokulları da faaliyetlerine devam edecek olup diğer tüm okul ve sınıf seviyeleri için Milli Eğitim Bakanlığınca kamuoyuna duyurulduğu şekilde uygulama sürdürülecektir.

KAMU PERSONELİNİN ÇALIŞMA SAATLERİ

Cumhurbaşkanlığının 14.04.2021 tarih ve 2021/8 sayılı Genelgesi ile Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığının 27.04.2021 tarih ve 17665 sayılı yazısı doğrultusunda, kamu kurum ve kuruluşlarında uygulanmakta olan 10.00-16.00 saatleri arası mesai sistemi ile uzaktan/dönüşümlü gibi esnek çalışma usulünün uygulanmasına kademeli normalleşme döneminde de devam edilecektir.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@