1500 yıldır oynanmayan oyun bulundu

Çin’in doğusundaki Qingzhou kentinde yapılan kazı çalışmalarında arkeologlar bir zar, 21 adet üzerinde numaralar olan üçgen kartlar ve kırılmış bir tabla buldu. Tüm bu parçaların bir oyuna ait olduğunu düşünen bilim insanları, kırılmış tablayı eski haline

Haberler 19.11.2015, 23:44
1500 yıldır oynanmayan oyun bulundu

Çin’in doğusundaki Qingzhou kentinde yapılan kazı çalışmalarında arkeologlar bir zar, 21 adet üzerinde numaralar olan üçgen kartlar ve kırılmış bir tabla buldu. Tüm bu parçaların bir oyuna ait olduğunu düşünen bilim insanları, kırılmış tablayı eski haline getirmeyi başardı. Live Science’da yer alan habere göre tablanın etrafında bulut ve şimşek desenleriyle süslenmiş iki adet göz olduğu bildirildi.

 

Russia Today'in haberine göre bulunan zarın hayvan kemiğinden yapıldığı ve 14 yüzünden 12’sinde eski Çin yazısıyla birden altıya kadar rakamların olduğu ortaya çıktı. Bilim insanların açıklamalarına göre rakamlar her bir yüzde iki kez yazılı ve zarın iki yüzü de boş bırakılmış.

1500-yildir-oynanmayan-oyun-bulundu-89574-1.Araştırmacılara göre Çinlilerin oynadığı bu oyunun adı ‘Bo’ ya da ‘Liubo’. İsa’dan önce ilk milenyumun ortalarında icat edildiği düşünülen oyunun Han Hanedanlığı döneminde oldukça popüler olduğuna inanılıyor.

Yaklaşık 1.500 yıldır oynanmayan bu oyunun kuralları ise arkeologlar tarafından henüz bilinmiyor.

Araştırmacıların oyunu üstünde buldukları mezarın içinde mezar hırsızlarından birine ait olduğu düşünülen bir inan iskeleti bulunduğu da verilen bilgiler arasında.

Kaynak: Birgün Gazetesi

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@