12 Eylül Darbesinin Başrolündeki İsim Evren Vefat Etti

ANKARA (ANKA) - Türkiye’nin yakın tarihine damgasını vuran 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, tedavi gördüğü Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde (GATA) hayatını kaybetti. Evren, 4 Ağustos 2009’da GATA’da tedavi altına alınmıştı. Evr

Haberler 10.05.2015, 11:22
12 Eylül Darbesinin Başrolündeki İsim Evren Vefat Etti

ANKARA (ANKA) - Türkiye’nin yakın tarihine damgasını vuran 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, tedavi gördüğü Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde (GATA) hayatını kaybetti.

Evren, 4 Ağustos 2009’da GATA’da tedavi altına alınmıştı. Evren, 11 Ağustos'ta 2009’da bağırsak ameliyatı olmuştu. Taburcu olduktan sonra Evren, Mart 2012’den itibaren şiddetli bel ve sırt ağrısı şikayetiyle GATA’ya tekrar yatışı yapılmıştı.

Dün öğle saatlerinde yaşlılığa bağlı çoklu organ yetmezliği nedeniyle sağlık durumu ciddileşen Evren, yoğun bakım ünitesine alındı. Solunum cihazına bağlanan Evren, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak 98 yaşında yaşamını yitirdi.

Evren’in solunum cihazına bağlanmasıyla ailesi, yakınları ve avukatları da hastaneye çağrılmıştı.

-KENAN EVREN-

1917 yılında Manisa’nın Alaşehir ilçesinde doğan Evren, ilk ve orta öğrenimini Alaşehir, Manisa, Balıkesir, İstanbul’da sürdürdü.

Maltepe Askeri Lisesi'nden mezun olan Evren, 1938’de Kara Harp Okulu’nu, 1949’da Harp Akademisi’ni bitirdi.

Topçu subayı ve kurmay subay olarak silahlı kuvvetlerin çeşitli kademelerinde görev yapan Evren, Dokuzuncu Kore Türk Tugayı'nda önce Harekat ve Eğitim Şube Müdürlüğü, sonra Kurmay Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Ordu Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan sonra 7 Mart 1978’de Genelkurmay Başkanlığı’na atanan Evren, bu görevi sırasında 12 Eylül 1980'de gerçekleştirilen askeri darbeyle diğer görevlerinin yanı sıra Milli Güvenlik Konseyi ve devlet başkanlığını da üstlendi.

Evren, 7 Kasım 1982’de halkoyuna sunulan ve kabul olunan Anayasa ile Türkiye’nin 7. Cumhurbaşkanı olarak göreve başladı. Evren, 9 Kasım 1989’da görev süresini tamamlayarak cumhurbaşkanlığından ayrıldı.

1944 yılında Sekine Hanım ile evlenen Kenan Evren üç çocuk babasıydı.

-“ORDU YÖNETİME EL KOYDU”-

Kenan Evren 12 Eylül 1980 darbesinin başrolündeki isimdi. “Ordu yönetime el koydu” anonsuyla başlayan süreç, Türkiye’nin yakın tarihinde derin izler bıraktı. Türkiye’nin son askeri darbesinde sorumlular yargılanıp ilk kez hüküm giydi.

Kenan Evren’in darbesiyle, ülkede kaos ortamı, sağ-sol çatışmaları son buldu. Ancak darbe sonrası dönem, insan hakları sicili açısından Türkiye’nin en karanlık dönemi olarak anıldı.

Evren, hazırlandığı 12 Eylül darbesinin ilk sinyalini 27 Aralık 1979’da verdi. Kuvvet komutanlarıyla birlikte imzalayarak Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk’e gönderdiği mektupta, dönemin iki önemli siyasi partisi AP ile CHP’nin Türkiye’nin karşı karşıya bulunduğu sorunları “birlikte” çözmeleri gerektiğini vurguladı. Evren, 1980 yılındaki 30 Ağustos Zafer Bayramı konuşmasını da siyasi konulara ayırdı. Alınmasını istediği tedbirleri radyo ve televizyon aracılığıyla kamuoyuyla paylaştı.

-TÜRKİYE DARBEYLE UYANDI-

Türkiye 12 Eylül sabahına darbeyle uyandı. Caddelere askeri araç ve tanklara kalırken, Kenan Evren televizyon ve radyodan yayınlanan ünlü konuşmasına şöyle başladı:

“Yüce Türk milleti, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla sizlere radyo ve televizyondan hitap etmek imkanını bulmuş ve ayrılan kısıtlı süre içerisinde mümkün olduğu kadar, yurdumuzun içinde bulunduğu siyasi ve ekonomik durumu ile anarşik ve bölücü eylemleri; alınması gereken tedbirleri çok kısa olarak izah etmeye çalışmıştım.”

Ülkedeki kaos ortamına, terörün aldığı canlara işaret eden Evren, darbenin gerekçesini de şu sözlerle izah etmeye çalıştı:

“TSK ülkenin ve milletin bütünlüğünü, milletin hak, hukuk ve hürriyetini korumak, can ve mal güvenliğini sağlayarak korkudan kurtarmak, refah ve mutluluğunu sağlamak, kanun ve nizam hakimiyetini, diğer bir deyimle devlet otoritesini tarafsız olarak yeniden tesis ve idame etmek gayesiyle devlet yönetimine el koymak zorunda kalmıştır.”

Evren, 12 Eylül darbesinden sonra yargılanarak müebbet hapse mahkum edilen 17’nci Genelkurmay Başkanı olarak Türkiye’nin tarihe geçti.

Darbe cezası kesinleşmediği için Evren,  TSK’dan çıkarılmadı. Evren’in rütbesi de er seviyesine indirilmedi.

-“DEVLET TÖRENİ OLACAK MI?”-

Evren’in Cumhurbaşkanı sıfatı nedeniyle her Cumhurbaşkanı’na uygulanan resmi devlet töreni ile uğurlanması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı olan Evren’in devlet töreni ile gömülmesinin önünde hukuki bir engel bulunmuyor. Bu konuda hükümetin siyasi tavrının belirleyici olması bekleniyor.

Dışişleri yetkilileri cenaze ve defin için Evren’in ailesiyle görüşecek aksi yönde vasiyeti olmaması ve ailesinin karşı çıkmaması durumunda Evren’in devlet mezarlığına defnedilmesi bekleniyor.

Yasa gereği, Ankara’da düzenlenecek ulusal cenaze törenine Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Tören Taburu ve askeri bandosu katılırken, cenaze de top arabası üzerinde taşınıyor.  (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@