11 Okula Ayetli, Hadisli Kedi Evi Ve Kuş Barınağı

İSTANBUL Avcılar'daki 11 ilk ve orta dereceli okuldaki öğrencilere 'Hayvan sevgisi aşılamak ve her canlının önemli olduğunu vurgulamak, bu yolla toplumda anlayış ve hoşgörüyü arttırmak' amacıyla kuş ve kedi yuvaları yerleştirilirken, Kuran-ı Kerim'den ayet ve hadislerin yer aldığı tabelalar asıldı.

Haberler 23.09.2015, 15:11
11 Okula Ayetli, Hadisli Kedi Evi Ve Kuş Barınağı
(DHA)- İSTANBUL Avcılar'daki 11 ilk ve orta dereceli okuldaki öğrencilere 'Hayvan sevgisi aşılamak ve her canlının önemli olduğunu vurgulamak, bu yolla toplumda anlayış ve hoşgörüyü arttırmak' amacıyla kuş ve kedi yuvaları yerleştirilirken, Kuran-ı Kerim'den ayet ve hadislerin yer aldığı tabelalar asıldı.

Avcılar Milli Eğitim Müdürlüğü, ilçedeki ilkokul ve orta öğretim kurumlarındaki öğrencilere hayvan sevgisini 'Kuran ve sünnet ahlakını yaşayarak öğrenmeleri' amacı ile hadis ve ayetlerden yararlanarak yeni eğitim yılı öncesi 11 okulda kedi ve kuşlar için barınaklar hazırlandı. Kuş yuvalarının yanına ve kedi barınaklarının üzerine Kuran-ı Kerim'deki En'am Suresi 38'inci ayeti; "Yeryüzünde yürüyen bütün hayvanlar ve kanatlarıyla uçan bütün kuşlar da ancak sizin gibi bir ümmettir", Secde Suresi 7'nci ayeti "O ki yarattığı her şeyi güzel yaratmıştır" ve Hz. Muhammed'in "Can sahibi her varlığa yapılan iyiliğe sevap vardır" hadisinin yazılı olduğu levha da yapıştırıldı.

Avcılar Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, bu amaç doğrultusunda çeşitli mahallelerdeki 11 ilk ve orta dereceli okula yeni ders yılı öncesi 11 kedi evi ve 22 kuş barınağının yerleştirildiğini söyledi. Bu yuvaların bulunduğu okula giderek çalışmaları yerinde inceleyen, yöneticilerden bilgi alan Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, öğrencilerin okul bahçelerindeki kedi yuvalarına su ve yiyecek bırakacağını, onları severek ve yakınlaşarak bir sevgi oluşturmayı hedeflediklerini söyledi. Engin, şöyle dedi:

"Hayvanları seven kişinin, insanları da sevdiği kanaatindeyiz. Birbirine tahammül edemeyen bir toplum olduk. İnsanlar birbirlerini anlamıyor ve tahammül edemiyor. Bu sevgisizliğin az olmasından kaynaklanıyor. Hayvanları seversek, insanları da seveceğimizi düşünüyorum. Çalışmalarımızdaki hedef budur. Bu dinimizin en önemli emirlerinden biridir. Kuran'daki ayet ve peygamberimizin hadisini özellikle vurguladık, yazdık; 'Can sahibi her varlığa yapılan iyiliğe bir sevap vardır' diye. Çocuklarımıza hayvan sevgisini verirsek, onlara eziyet etmemeyi, yardımcı olmayı öğretirsek toplumun diğer katmanlarında da aynı davranışın sergileneceği düşüncesindeyiz. Bu anlamda iyiliğin hayvanlardan başlayarak bütün toplumun katmanlarına yayılması için çaba sarf ediyoruz. Çünkü hayvanları seven bir insan insanları da sevecektir onlara zarar vermeyecektir. Düşüncemiz, amacımız budur. Bu tür davranışların ufak yaşlarda, daha ilkokuldayken başlaması gerekiyor."

Okul müdürleri, okuldaki görevlilerin kedi ve kuşların temizlik ve beslenmeleri ile yakından ilgileneceğini, ayda bir veterinerin gelip buradaki hayvanları sağlık kontrolünden geçireceğini, hafta sonunda daha fazla su ve yiyecek bırakacaklarını söyledi.

Hazırlanan projede öğrencilere insan ve hayvan sevgisini pekiştirmek amacıyla ayrıca hastane, esnaf, hayvan barınakları ziyaretleri başta olmak üzere çeşitli etkinliklerin bulunduğu kaydedildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@