1 Mayıs'ta Açık Olan Kurumlar! Eczane, Hastane, PTT, Kargolar Çalışacak Mı?

1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü dolayısıyla hangi kurumların, firmaların açık olup olmayacağı merak ediliyor. Vatandaşlar özellikle eczaneler, PTT, kargo ve hastanelerin açık olup olmayacağını araştırıyorlar. İşte 1 Mayıs'ta hizmet verecek, açık olacak o kurumlar.

1 Mayıs'ta Açık Olan Kurumlar! Eczane, Hastane, PTT, Kargolar Çalışacak Mı?

1 Mayıs Cumartesi günü hem resmi tatil hemde tam kapanma kapsamında kısıtlamalar içinde olacak. Emek ve Dayanışma Günü kapsamında Türkiye genelinde resmi tatil uygulanacak 1 Mayıs Cumartesi gününde çok sayıda kurum ve firma kapalı olacak. Bunun yanında tam kapanma kısıtlamaları da aynı gün geçerli olacak. 

1 MAYIS CUMARTESİ GÜNÜ HANGİ FİRMALAR, KURUMLAR AÇIK OLACAK?

1 Mayıs ile ilgili en merak edilen başlıkların başında eczaneler geliyor. Tam kapanma kapsamında sadece kendilerine yakın alanlarda alışveriş yapabilecek olan vatandaşlar eczanelerin durumlarını merak ediyorlar. Eczanelerin çalışma sistemine ilişkin ise geçtiğimiz günlerde açıklama gelmişti. 

Eczaneler

İstanbul Eczacı Odası tarafından yapılan basın açıklamasında resmi tatillerde ve tam kapanma sürecinde eczanelerin çalışma sistemine ilişkin "Kovid-19 önlemleri kapsamında tam kapanma ilan edilen 29 Nisan - 17 Mayıs tarihleri arasında (resmi tatil günleri hariç olmak üzere) 30 Nisan Cuma gününden başlayarak 17 Mayıs Pazartesi gününe kadar İstanbul il sınırları içindeki eczanelerimiz için mesai saatleri 09.00-18.00'dir." açıklaması yapıldı. Bu kapsamda eczaneler resmi tatillerde kapalı olacak ve vatandaşlar nöbetçi eczanelere gidecekler. 

Hastaneler 

Hastaneler tam kapanma ve resmi tatillerde açık olacak. Vatandaşlar acil sağlık sorunları için hastanelere 7 gün 24 saat erişim sağlayabilecekler. 

PTT

PTT ve tüm bağlı kurumlar resmi tatillerde kapalı olurlar. Bu kapsamda 1 Mayıs tarihinde PTT müşterilerine hizmet veremeyecek. 

Kargolar

Kargo şirketleri bir önceki yıl hafta içine denk gelen 1 Mayıs tarihinde, bir günlük izin kullanmışlardı. 2021 yılında 1 Mayıs tarihinin hem haftasonu Cumartesi gününe denk gelmesi hem çalışma sürecinin yarım gün olması hemde tam kapanma kapsamında yine aynı şekilde kapalı olmaları bekleniyor. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@