1 Haziran Haftası İlk Gün! PTT, Noter, Bankaların, Marketlerin Açılma Kapanma Saatleri

Yeni hafta başında hangi yasaklar uygulanacak? 31 Mayıs ve 1 Haziran günleri sokağa çıkma yasağı, kamuda çalışma saatleri nasıl uygulanacak. Bankalar, PTT, Noter kaçta açılacak, kaçta kapanacak? Tamamı Kamu Gündemi sitemizde.

1 Haziran Haftası İlk Gün! PTT, Noter, Bankaların, Marketlerin Açılma Kapanma Saatleri

1 Haziran dönemi sonrası çok sayıda yasağın uygulanma noktasında, çalışma hayatında, kamuda ve özel sektörde sistemin değişmesi bekleniyor. Uzun zamandır uygulanan sokağa çıkma yasakları ve kapanma tedbirlerinişn esnetilmesi öngörülüyor. Normal yaşam adına yeni bir sürecin başlayacağı bu dönemde ayrıca daha öncesi süreçte uygulanan çalışma saatleri de değişecek. 

KAMU KURUMLARI MESAİLERİNE KAÇTA BAŞLAYACAKLAR?

1 Haziran tarihi de dahil olmak üzere o zamana kadar olan süreçte kamu kurumları İçişleri Bakanlığı'nın son genelgesine göre çalışacaklar. Bu çerçevede kamu kurumları mesailerine sabah saat 10.00 ile akşam saat 16.00 arasında uygulayacaklar. Kamu kurumlarında işlemleri olan vatandaşlar 10.00 ile 16.00 saatleri arasında işlemlerini tamamlayacaklar. 

Bu süreçte bankalarda kendi mesai saatlerini uygulayacaklar. Her banka kendine göre bir çalışma saati belirlemiş olup 1 Haziran tarihine kadar bu yasaklar geçerli olacak. Bu süreçte çok sayıda banka sabah saat 10.00 yada 10.30'da şubeler üzerinden mesaiye başlıyor. Mesai saatleri ise 16.00 yada 16.30'da tamamlanıyor. 

Ziraat Bankası son açıklamasında Sizin ve çalışanlarımızın sağlığını korumak amacıyla 12 Nisan 2021 Pazartesi tarihinden itibaren şubelerimizde 10.00-12.30 ve 13.30-16.30 saatleri arasında hizmet vereceğiz." bilgisini paylaşmıştı. Birçok bankada bu çalışma düzeni ile çalışırken normalleşme tedbirleri öncesinde yeni açıklamalar gelmedi. 

PTT son basın bilgilendirme açıklamasında da bankalar ve kamuda uygulanan saatleri işaret etmişti. Kapanma sürecinin sonuna kadar geçerli olacak çalışma saatleri kapsamında, vatandaşlar PTT şubelerinden işlemlerini 10.00 ile 16.00 saatleri arasında yürütebilecekler. 

Noterlerin çalışma saatleri normal şartlar altında sabah 09.00 ile akşam 17.00 olarak uygulanıyor. Yeni dönemde de bu saatlerde çalışacak olan noterler bazen illerdeki günlük vaka sayılarına göre çalışma saatlerini yenileyebilirler. Ancak şu süreçte noterler 09.00-17.00 saatleri arasında açık. 

Marketler ise normalleşme açıklamasına kadar eski düzen ile çalışmaya devam edecekler Bu çerçevede yeni haftanın ilk günlerinde marketler sabah saat 10.00'da açılacak olup akğsam 20.00'ye kadar açık olacaklar. Pazarlar ise 19.00'da kapanacak. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@